Haber Detayı
28 Mayıs 2018 - Pazartesi 23:07
 
10 bin dekarda süne mücadele çalışması yapılacak
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2018 yılı içerisinde 10 bin dekar hububat alanında kıymetlendirme çalışması yapılacağı bildirildi.
GÜNDEM Haberi
10 bin dekarda süne mücadele çalışması yapılacak

Konu ile ilgili İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “İl Müdürlüğümüzce 2018 yılı süne mücadele programı kapsamında 10.000 dekar hububat alanında kıymetlendirme çalışması programa alınmıştır. İlimizde Süne Sürvey çalışmalarına 02.03.2018 tarihinde başlanmıştır. Süne inişleri bu yıl geçen yıllara göre daha erken olmuştur. Bingöl Merkez ilçesine bağlı Büyüktekören, Bahçeli, Gümüşlü, Çayağzı, Kumgeçit gibi ova köylerinde Buğday tarlalarında 02.03.2018 tarihinden itibaren süne kıymetlendirme çalışmaları yapılmaya başlanmıştır” denildi.

Süne kıymetlendirme ve değerlendirme çalışmalarının, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından yerinde izlendiği belirtilen açıklamada,

“Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Vekili Abdulmelik Sukaya Merkez Köylerinde Süne Kontrolör Ekiplerimizin yaptıkları çalışmalar hakkında çiftçilere bilgi vererek süne kontrolör ekiplerimiz tarafından nimf çıkışları takip edilerek nimf zararının hububatta ekonomik zarar eşiğinin üzerine çıkmadığından dolayı kimyasal mücadeleye gerek duyulmadığı ancak hububatta nimf zararının ekonomik zarar seviyesine ulaşması durumunda kimyasal mücadeleye karar verilebileceğini söyledi. Tüm çiftçilerimizin süne mücadelesine katılması, bir tarladan diğer tarlaya süne geçişlerini önleyeceğinden oldukça önemlidir. Yıl içerisinde yok edilmeyen süneler kışlaklara çekileceğinden bir sonraki yıla çoğalmış olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle çiftçilerimizin süne mücadelesine ilişkin yaptığımız uyarılara uymaları son derece önemlidir” denildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 10, bin, dekarda, süne, mücadele, çalışması, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı