Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 18:17
 
10 yılda 711 proje desteklendi
Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 10 yıllık süre zarfında Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde 71 projeye 161 milyon TL destek verildiği bildirildi.
GÜNDEM Haberi
10 yılda 711 proje desteklendi

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) 2020 yılı ara raporuna göre, ajans tarafından 10 yıllık süre zarfında 711 projeye 161 milyon 388 bin 554 TL destek sağlandı.

Yürütülen analiz, araştırma, strateji ve planlama çalışmaları hakkında bilgilerin paylaşıldığı raporda,

Sivrice Hazar Gölü Tatil Köyü, Sivrice Ekolojik Köy Tatil ve Rehabilitasyon Merkezi, Ilıcalar Beş Yıldızlı Termal Otel, Tunceli Minimum 4 Yıldızlı Termal Otel Yatırımı çalışmalarının yürütüldüğü bildirildi.

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

Sivrice Hazar Gölü Tatil Köyü: Bölgede Hazar Gölü ve hemen yanındaki Hazarbaba Dağı ile yaz ve kış turizminde önemli potansiyele sahiptir. Hazar Gölü kenarında özellikle üst-orta gelir grubundaki insanlara hitap eden bir tatil köyü yatırımına ihtiyaç vardır.

Sivrice Ekolojik Köy Tatil ve Rehabilitasyon Merkezi: Kış aylarında kayak merkezindeki ziyaretçilerin konaklama taleplerine cevap verecek olan ekolojik köy aynı zamanda yaz-kış doğa turizmine hizmet edecektir. Rehabilitasyon merkezi, özellikle yaşlılara yönelik sağlık turizmi hizmetleri sunacak bir merkez olacaktır.

Ilıcalar Beş Yıldızlı Termal Otel: Bingöl ili Ilıcalar beldesindeki jeotermal kaynağın daha iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve ilin turizm potansiyelinin artırılması amacıyla Ilıcalar’da beş yıldızlı termal otel kurulması ihtiyacı bulunmaktadır.

Tunceli Minimum 4 Yıldızlı Otel Yatırımı: Tunceli; doğasıyla, doğal ve kültürel zenginliğiyle turizmin dört mevsime yayıldığı bir ildir. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde konaklama talepleri karşılanamamaktadır.

Tunceli Minimum 4 Yıldızlı Termal Otel: Tunceli İl Özel İdaresi tarafından şehir Merkezine taşınan termal su kaynağını kullanacak Min. 4 Yıldızlı ve Genel havuzların yanı sıra ailelerin kullanımına özel Vip havuzların yer aldığı Termal Otel konseptine ilde ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu projelerle ilgili hazırlık çalışmalarının 31 Mayıs 2020 tarihinde başlatıldığı bildirildi.

Bingöl’de ayrıca, organik bal yetiştiriciliği açısından uygun ekosistemi bulunan Bingöl’de organik bal arıcılığının yaygınlaştırılması yönünde fizibilite çalışmalarının yürütüldüğü bildirildi.

BİNGÖL YATIRIM DESTEK OFİSİ ÇALIŞMALARI

Raporda, Bingöl Yatırım Destek Ofisince yürütülen çalışmalar hakkında şu bilgilere yer verildi;

“Bingöl Yatırım Destek Ofisi, temel olarak yatırımcılara yatırım öncesi, yatırım süreci ve sonrasında danışmanlık ve bilgilendirme hizmetleri vermekte olup; işletmelere yönelik devlet desteklerinin uygulayıcısı diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde söz konusu desteklerin ilde daha iyi tanıtımının yapılması ve uygulanması amacıyla çeşitli çalışmalar yapmakta ve ilimizdeki işletmelere teşvik belgesi alma sürecinde danışmanlık sağlamaktadır.

Yatırım Destek Ofisimiz, İlimizin yatırım ortamının tanıtılması ve geliştirilmesi amacıyla analiz ve bilgilendirme faaliyetlerinin gerçekleştirmesi, yatırımın önündeki engellerin kaldırılması ve yatırım süreçlerinin hızlandırılması amacıyla çeşitli çalışmalar yapmakta ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görevlendirmesiyle teşvik izleme ve tamamlama işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Rapor konusu faaliyet döneminde ayrıca, Bingöl’de süreçleri devam eden SÜTAŞ entegre süt hayvancılığı, Bingöl Kentpark, 3. Kısım Sanayi Sitesi, Hesarek Kayak Merkezi’nin geliştirilmesi, OSB doğalgaz altyapısı, Bingöl Tekstilpark gibi önemli yatırımların yereldeki koordinasyon ve takip işlemleri yürütülmüş, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı ve Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı için bilgilendirme ve proje hazırlık süreçlerine destek faaliyetleri yürütülmüştür. Yine kurumsal gelişim, iş birliği ve koordinasyon faaliyetleri kapsamında çeşitli toplantı, seminer ve eğitimler düzenlenmiştir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 10, yılda, 711, proje, desteklendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı