Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 00:19 Bu haber 650 kez okundu
 
100 bin hayvanın su ihtiyacını karşılanacak
Karlıova ve Solhan ilçelerinde hayvan içme suyu göletler yapılırken, Sancak Beldesinde ise sondajla hayvanlar için su çıkarıldı. Yapılan göletlerle 100 bin hayvanın içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacak.
GÜNDEM Haberi
100 bin hayvanın su ihtiyacını karşılanacak

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ‘Mera Islah ve Amenajmanı Projeleri’ kapsamında, Karlıova Hasanova, Solhan Elmasırtı, Solhan Arakonak ve Sancak Karapınar köylerinde hayvanlar için içme suları temin edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, “yapımı tamamlanan 2 gölet, 1 gölet tadilatı ve 1 güneş paneli ile çalışan sondajımızın yapımı olmak üzere hayvan içme suyu sağlamaya yönelik 4 kalem iş sonuçlanmıştır. Tamamlanan bu gölet ve sondaj projeleri ile yaklaşık 100 bin küçükbaş hayvanın içme suyu ihtiyacı karşılanacaktır” dedi.

İl Tarım Müdürlüğü, göletlerle ilgili şu bilgilere yer verdi:

“Yapımı tamamlanan Karlıova Hasanova Göletinin gövde uzunluğu 115 m, gövde yüksekliği 6,5 m, gövde genişliği zeminde 25 metredir. Hasanova Göletinin su tutmasının ardından, sezonda 70 bin küçükbaş hayvanın su ihtiyacını karşılayarak bölgede yıllardır yaşanan su sıkıntısına çözüm getirmesi hedeflenmektedir.

Yapımı tamamlanan Solhan Elmasırtı Göletinin ise gövde uzunluğu 97 m, gövde yüksekliği 6 m, gövde genişliği zeminde 25 metredir. Elmasırtı Göletinin su tutmasının ardından, sezonda ortalama 10 bin büyük baş hayvanın su ihtiyacını karşılanması hedeflenmektedir.

Sancak Beldesi Karapınar Köyünde, Bingöl'de ilk defa 10 adet Polikristal 275 Watt yüksek verimli güneş paneli kullanılarak yapılan sondaj çalışması neticesinde 115 m derinlikte su çıkarılarak konulan beton sıvatlar ile sezonda ortalama 15 bin-20 bin arasında küçükbaş hayvanın su içme ihtiyacı giderilmiş olacaktır.

Gövde uzunluğu 40 m, gövde yüksekliği 6 m, gövde genişliği zeminde 15 metre olan Arakonak Göletinin su tutmasının ardından, sezonda ortalama 5 bin hayvanın su ihtiyacını karşılanması hedeflenmektedir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 100, bin, hayvanın, su, ihtiyacını, karşılanacak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı