Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 00:09
 
112’ye yapılan 400 bin çağrının 370 bini asılsız
Bingöl İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Komuta Kontrol Merkezine yılda yapılan 400 bin çağrının 370 bini asılsız çıkıyor.
GÜNDEM Haberi
112’ye yapılan 400 bin çağrının 370 bini asılsız

Acil durumlarda can ve mal kayıplarını önlemek amacıyla hizmet sunan Bingöl 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen asılsız ihbarlar ve gereksiz aramalar, hem sistemi hem de görevlileri boş yere meşgul ediyor.

Telefonları test eden telefon tamircileri, evde bulaşık yıkayan bayanların çocuklarını oylamak gibi konular başta olmak üzere Bingöl 112 acil çağrı merkezine yılda yapılan 400 bin çağrının 370 bini asılsız çıkıyor.

112 Acil Komuta Kontrol Merkezine yapılan asılsız ihbarlara ilişkin AA muhabirine açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Gündoğdu, bir yıl içerisinde çağrı merkezine ortalama 400 bin çağrı geldiğini söyledi.

Bingöl’de vakalara ilk 10 dakikada ulaşım konusunda  yüzde 96.7’lik oranla Türkiye ortalamasının üstünde olduklarını belirten Gündoğdu, şunları söyledi:

“112 olarak 292 personel, 1 tam, 5 yarım paletli ve 45 ambulansla hizmet vermekteyiz.  1 yıl içerisinde komuta kontrol merkezimize ortalama 400 bin çağrı gelmektedir ve bu çağrıların maalesef 370 bini asılsız çağrı olarak değerlendirilmektedir.  Asılsız çağrıların çok fazla gelmesi ve personelimizin de çok fazla meşgul edilmesi, acil hastalara ulaşımda bizi engellemektedir. Bingöl’de ilk 10 dakikada vakalara ulaşım oranı yüzde 96.7 olup Türkiye ortalamasının üstündedir.  Kırsal vakalarımızda da ilk 30 ila 60 dakika da vakaya müdahale oranımız da yüzde 95’lerdedir. Bu da Türkiye ortalamasının üstündedir.  Özelikle bu yıl kışın ağır geçmesi, yoğun şekilde kar yağışının olması, bölgedeki diğer iller arasında da 125 vakaya ulaşmakla birinci sıradayız”

-“ASILSIZ ÇAĞRILAR, HİZMETİ AKSATIYOR”

112’ye yapılan asılsız çağrılar nedeniyle, kamu hizmetinin aksamasına neden olduğunu ifade eden Gündoğdu,

“Özelikle asılsız çağrıların büyük bir kısmı, evdeki telefonlardan ya çocukların araması veya insanların telefonun çekip çekmediğini, yada zaman değerlendirmesi açısından can sıkıntısı oluşmakta ve buda kamu hizmetinin aksamasına neden olmaktadır. Yapılan düzenlenmelerle birlikte bu asılsız çağrılar için 250 TL’lik idari para cezası verilmektedir. Son dönemlerde asılsız çağrıların artması, özelikle telekomünikasyon anlamında vatandaşların telefona sahip olma oranı veya ailelerin ve çocukların telefonu fazla kullanma oranıyla da 112’ye gelen çağrıların oranı giderek artmaktadır. bunun hem idari cezasının olduğunu, hem de vatandaşlarımızın sağlık hizmetine en kısa zamanda ulaşmasına engel olduğunu vurgulamak gerekiyor.  Bu noktada hepimizin hastası olabilir, yeri geldiğinde birkaç dakikanın veya birkaç saniyenin çok önemli olduğu vakalarda, bu asılsız çağrılardan dolayı maalesef vakalara ulaşmakta da bize engel olabilmektedir.  Asılsız çağrıların önüne geçmek adına da hem çocuklarımızın aramalarını engellemek, hem de bu tür asılsız aramaları yapanları uyarmak adına toplum içerisinde bir farkındalık ve bilinçlendirme konusunda herkesin üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

-“BİNGÖL ASILSIZ ÇAĞRILARDA TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE”

Bingöl’ün asılsız çağrılar konusunda Türkiye genelindeki yüzde 85’lik çağrı ortalamasının üstünde ve yüzde 92’lerde olduğunu vurgulayan Gündoğdu,

“Bingöl ilimiz asılsız çağrılar konusunda Türkiye genelinde yüzde 85 çağrı ortalamasının üstünde ve yüzde 92’in üzerinde gözükmektedir.  Zaman zaman yaptığımız haberler ve uyarılar nedeniyle bu oran düşmekte ve bu oran her ne kadar düşmüş olsa da şuan bu oran yüzde 92 seviyesindedir. Günlük ortalama bin 200 çağrının karşılandığı komuta kontrol merkezinde ortalama 900 bin çağrının asılsız olduğunu düşünürsek, hem personelin iş yükü bir hayli fazla artmakta, hem de hastalara zamanında ulaşma konusunda engel olunmaktadır.  Bu konuda tüm vatandaşların duyarlı olmasını istiyoruz”

-“TELEFON TAMİRCİLERİNDEN GÜNLÜK ORTALAMA 60 ÇAĞRI YAPILIYOR”

“Telefon tamircilerinin telefonların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için günlük ortalama komuta kontrol merkezine 60 çağrı gelmektedir” diyen Gündoğdu,

“Bu sadece küçük bir örnek ve telefon tamircilerinden gelen çağrılar bile bir hayli zamanımızı almaktadır. Bu konuda da bir hassasiyet gösterilmesini talep ediyoruz” dedi.

-“BEN BULAŞIK YIKIYORUM, ÇOCUĞUMLA BİRAZ KONUŞSANIZ NE OLUR” 

112 Komuta Kontrol Merkezi görevlisi hemşire Özlem Arslan ise, zaman zaman kendilerine çok ilginç çağrılar geldiğini anlatarak,

“bir gün açık bir numaradan çağrı aldık ve karşıdan çocuk sesi geliyor. Biz gelen her çağrıyı emin olabilmek adına 10 saniye hatta tutmak zorundayız. Telefonu kapattık ve bu 3 defa aynı şekilde tekrarlandı. Bu sefer biz aramaya döndük acaba bir hasta varda ifade mi edemiyorlar, bazen çocuklardan da çağrı alıyoruz. Aradığımızda bir bayan telefonu açtı, dedim ki ‘bir hastanız mı var, 112 arıyorsunuz’ ‘hayır’ dedi ‘hastamız yok’.  Çocuk sesi geliyor dedim 3 defa arandık dedim ve bayan da ‘evet ne olur ben bulaşık yıkıyorum çocuğumla konuşsanız biraz oyalasanız benim işim bitene kadar’ dedi. Vatandaşlarımızın 112 acil hattı aramalarının, o hattı meşgul etmelerinin başkalarının hayatına mal olduğunu bilmeleri gerekiyor.  Böyle yaparak gerçekten çok büyük bir meşguliyete sebep oluyorlar. Bizde onlar yüzünden acil vakalara dönemiyoruz ve bu konuda biraz hassasiyet istiyoruz” diye konuştu.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: 112’ye, yapılan, 400, bin, çağrının, 370, bini, asılsız,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
112’ye yapılan 400 bin çağrının 370 bini asılsız
112’ye yapılan 400 bin çağrının 370 bini asılsız
Yorumlar
Haber Yazılımı