Haber Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 19:54
 
16 milyon TL bütçeli program devam ediyor
Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Elazığ’da yapıldı. Elazığ Valisi Erkaya Yırık başkanlığında yapılan toplantıya, Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Malatya Valisi Aydın Baruş, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu, Elazığ İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Şerbet, Bingöl İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Basatemur, Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Arslan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ile Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu katıldı.
GÜNDEM Haberi
16 milyon TL bütçeli program devam ediyor

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, 2020 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında başvuruda bulunan projelerin değerlendirme sonuçları ve ajans olarak bölge illeri için üzerinde çalıştıkları güdümlü proje önerilerini görüşeceklerini söyledi.

Ajans bünyesinde yürütülen projeler hakkında bilgi veren Yırık, “16.500.000 TL bütçeli 2020 yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programının uygulama süreci devam etmektedir. Bu program ile imalat sanayinde Malatya ve Elazığ illerinin üretim, yenilikçilik ve dış ticaret kabiliyetlerini arttıracak fiziki ve hizmet altyapılarının güçlendirilmesi; Bingöl ve Tunceli illerinde tarıma dayalı sanayiye girdi teşkil edebilecek altyapı ve hizmet modellerinin geliştirilmesi ile Yukarı Fırat Havzası Turizm Markalaşması ve Turizm Destinasyonlarının Geliştirilmesine katkı sağlayacak fiziki ve hizmet altyapılarının geliştirilmesi amaçlanarak bölgemizde sanayi ve turizm alanında önemli eksikliklerin giderilmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında ajansımız bölgedeki paydaşlar ile geliştirdiği projeler ile önemli bir başarı kazanmıştır. Bu program kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan performans değerlendirmesinde 26 Kalkınma Ajansı arasında 2. olup bölgemize önemli kaynak gelmesini sağlamıştır. Bu başarıyı 2021 yılında da sürdürerek insanlarımıza dokunan, kırsal ve kentsel alanlarda hanehalkı gelirine olumlu etki edebilecek projeler geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 16, milyon, TL, bütçeli, program, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı