Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 00:17 Bu haber 899 kez okundu
 
“2003 depremi uyarı olarak karşımızda duruyor”
Vali Ekinci, "Kurumlarımızla eşgüdüm içinde yaptığımız çalışmalardan biri de, toplumun farklı kesimlerinde bilgilendirme ve hafızayı taze tutma çalışmalarıdır. 2003 Bingöl depremi önemli bir uyarı olarak karşımızda duruyor. Tedbirlerimizi bu doğrultuda almalı ve işin ciddiyetine de ona göre sahip çıkmalıyız” dedi.
GÜNDEM Haberi
“2003 depremi uyarı olarak karşımızda duruyor”

Vali Kadir Ekinci başkanlığında, afet ve acil durum hallerinde alınacak önlemleri değerlendirmek, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla “Afet ve Acil Durumlarda Kurumlar Arası Kordinasyon Toplantısı” yapıldı.

Toplantı İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Emin Boğatekin’in yaptığı sunum ile başladı. Boğatekin,

Bingöl’ün afet risk ve tehlike durumu, Türkiye Afet Müdahale Planı, Bingöl Afet Müdahale Planı,

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulunun görev ve sorumlulukları, ana ve destek çözüm ortağı kurumların afet öncesi, esnası ve sonrasında yürütmeleri gereken faaliyetler konusunda bilgi verdi.

Bingöl Üniversitesi Enerji, Çevre ve Doğal Afet Uygulamaları Araştırma Merkezi öğretim görevlilerince de ‘Bingöl İli Deprem Riskleri’ başlıklı sunum yapıldı.

“RİSKLİ BİR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ”

Yapılan sunumların ardından konuşan Vali Kadir Ekinci, “Depremsellik açısından riskli bir coğrafyada yaşıyoruz. Deprem, sel ve heyelan gibi birçok afete maruz kalacak bir coğrafyada yaşadığımız için bu durumun bilinci ile yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Önceki yıllarda ilimizin yaşamış olduğu depremlerden de çıkarılan derslerle, ülkemizin yaşamış olduğu afetlerden çıkarılan derslerle yeni bir yönetim yapısı oluşturuldu. Bu yönetim yapısı içerisinde hem ülke genelinde bir afet müdahale planımız var hem de 81 il ile birlikte ilimizi ilgilendiren afet müdahale planlarımız var" dedi.

“DEPREM EĞİTİMİNİ ÖNEMSEMELİYİZ”

Deprem eğitimini önemsediklerini belirten Vali Ekinci, "Afet konusu sürekli gündemimizde bulunmalı, deprem de daima gündemimizde yer almalıdır. Eğitimden sağlığa, kültürden spora her konuda deprem için bir başlık ayırmalı ve konular içinde işlemeliyiz. Her kurum, faaliyet alanı ne olursa olsun mutlaka deprem merkezli bir çalışmaya zaman ayırmalı, konuyla ilgili sağlam bir altyapı kurmalıdır. Depremi unutmak gibi bir lüksümüz yok” diye konuştu.

“HABERLEŞMENİN AKSAMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALMALIYIZ”

Afet anında haberleşme sisteminde yaşanacak muhtemel sıkıntılara da dikkat çeken Vali Ekinci, "İlimize ait afet müdahale planında yer alan her kuruma düşen önemli görevler var. Öncelikle koordinasyon kurulu üyeleri olarak herhangi bir afet anında uyarı beklemeksizin afet ve acil durum merkezinde toplanmak durumundayız.  Muhtemel bir afette, kurul üyelerimizin, nerede, nasıl, hangi görevleri olduğunu detaylarıyla bilmeleri gerekiyor. Özellikle haberleşme konusunda bir aksaklığa meydan vermemek için farklı haberleşme teknikleriyle ilgili hazırlıklarımızı önceden tamamlamış olmalıyız” şeklinde konuştu.

 “SAHADA YER ALACAK PERSONELİMİZ DONANIMLI OLMALIDIR”

Vali Ekinci, şunları söyledi: “Kurumlar arası koordinasyon konusunda ve alanda yer alacak personel konusunda dikkatli davranmalıyız. Bu konular için özellikle nitelikli, becerikli, soğukkanlı, kriz yönetebilecek, katkı sunabilecek kişiler seçmeye azami gayret gösterelim. Bilgi eksikliği, iletişim kopukluğu, araç gereç yetersizliği, personel yetersizliği asla olmamalıdır.  

Kurumlarımızla eşgüdüm içinde yaptığımız çalışmalardan biri de, toplumun farklı kesimlerinde bilgilendirme ve hafızayı taze tutma çalışmalarıdır. 2003 Bingöl depremi önemli bir uyarı olarak karşımızda duruyor. Tedbirlerimizi bu doğrultuda almalı ve işin ciddiyetine de ona göre sahip çıkmalıyız” dedi.

İl Özel İdaresi toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Kadir Ekinci, 49. Komando Tugay Komutan V. T. Albay Ali Olcay Küçüktepe, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak,  Vali Yardımcıları Taner Bolat, Yusuf Gemici, Fatih Kaya ve Ali İhsan Başak, Karlıova Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Abdurrahman Başbuğ, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Emin Boğatekin ve koordinasyon kurulu üyeleri katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “2003, depremi, uyarı, olarak, karşımızda, duruyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı