Haber Detayı
21 Eylül 2021 - Salı 12:35
 
3 yeni arı türü keşfedildi
Bingöl, Diyarbakır ve Kars’ta tespit edilen 3 yeni arı türü literatüre kaydedildi
SOLHAN Haberi
3 yeni arı türü keşfedildi

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Arş. Gör. Dr. Emin Kaplan ile Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nden Prof. Dr. Erol Yıldırım ve Zoologische Staatssammlung München’den (Almanya) Dr. Christian Schmid-Egger tarafından gerçekleştirilen ortak araştırmalar sonucunda 3 yeni arı türü isimlendirilerek literatüre kazandırıldı.

Arıcılık alanında yapılan ve 3 yeni tür arının literatüre kazandırıldığı araştırmanın sonuçları, Zootaxa Dergisinde yayınlandı. Etimolojik olarak isimlendirilen bu arı türlerinden; Priocnemis (Umbripennis) bingolensis sp. nov. Bingöl’de, Priocnemis (Umbripennis) diyarbakirensis sp. nov. Diyarbakır’da,  Agenioideus (Mimochares) karsensis sp. nov. Kars’ta tespit edildi.

Arş. Gör. Dr. Emin Kaplan, kayıt altına alınan arı türleri ile ilgili şunları söyledi: “Böcekler (Insecta) sınıfında; Hymenoptera takımından Pompilidae ailesine ait olan bu arılar tarımda zararlı örümcek türleri ile beslenmesinden dolayı örümcek eşekarıları olarak da isimlendiriliyor. Genellikle koyu renkli soliter olarak yaşayan arılar, tarımda kimyasal mücadeleye alternatif olarak kabul edilen biyolojik mücadele içerisinde çok önemli roller üstleniyor. Bu arılar biyoçeşitlik zincirinin önemli bir halkasını oluşturuyor.”

Bingöl ilinin; coğrafik olarak sıcak ve kurak Güneydoğu Anadolu iklimi ile soğuk ve kurak Doğu Anadolu iklimi arasında bir geçiş bölgesi olması nedeniyle böcek biyoçeşitliliği açısından zengin olduğunu belirten Kaplan, bugüne kadar birçok önemli çalışmayı hayata geçiren ve Bölgesel Kalkınma ve İhtisaslaşma alanında pilot üniversite olan Bingöl Üniversitesi bünyesinde biyoçeşitliliği koruma ve geliştirme adına yeni tür arayışlarının devam edeceğini söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, yeni, arı, türü, keşfedildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı