Haber Detayı
06 Ekim 2020 - Salı 19:09
 
“30 milyon liralık zarar oluştu”
Bingöl Eski Belediye Başkanı Hacı Ketenalp döneminde satışa çıkarılan, sonraki dönemde geri alınan Belediye İşhanının, belediyeye 30 milyon lira zarara mal olduğu belirtildi.
GÜNDEM Haberi
“30 milyon liralık zarar oluştu”

Belediye İşhanı, dönemin belediye başkanı Hacı Ketenalp tarafından 2008 yılında satışa çıkarıldı. Satışı gerçekleştirilen işhanının geri alınması için Bingöl eski belediye başkanı Serdar Atalay tarafından çalışma başlatıldı. Uzun yıllardır yargı süreci devam eden işhanı ile ilgili kararın Yargıtay tarafından verildiği belirtildi.

HDP Grup Sözcüsü Aydın Bürçün, İşhanı ile ilgili daha önce alıcı firmaya 7 milyon lira ödenmesine rağmen şimdi de yaklaşık 30 milyon lira daha ödenmesine karar verildiğini söyledi.

Belediye İşhanı ile ilgili açıklama yapan Bürçün, “Bingöl merkezde bir enkaz haline gelen, görüntü olarak da büyük bir kirlilik oluşturan Belediye İşhanı satışı ile ilgili tüm Bingöl halkı AKP belediyesi dönemindeki sürece ilişkin gelişmeleri hatırlamaktadır. Yine de kısa bir özet geçip süreci paylaşmakta yarar olduğunu düşünüyoruz. Belediye İşhanı 2008 yılında yaklaşık 6 milyon TL’ye (KDV dahil) satıldıktan sonra yine Bingöl Belediyesi tarafından iş hanının satışının iptali için yargıya gidilmişti.

Yıllardır süren dava yakın bir geçmişte nihayet sona ermiş ve neticesinde İşhanı Belediyede kalmak şartı ile alıcı firmaya geçmiş yıllarda 7 milyon ödendiği halde şimdi de yaklaşık 30 milyon ödenmesine karar verilmiştir. 2004 yılından beri Bingöl Belediyesini yöneten AKP’nin belediyecilik anlayışında sadece bu örnekte yanlış yönetiminden kaynaklı ne kadar kamu zararı oluşturup Bingöl halkına hizmet olarak gidilmesi gereken paraların çarçur edildiği görülmektedir” dedi.

BELEDİYE HESAPLARINA HACİZ KONULAMAYACAK

Dün belediye meclisinde görüşülen konu ile ilgili belediye hesaplarına haciz konulmaması için oy birliğiyle karar alındı.

Bürçün, kararla ilgili şunları söyledi: “Gelinen noktada İş hanını alan 3. üncü kişiler, alacağını tahsil etmek için Bingöl belediyesinin bankalardaki hesaplarını ve araç gereçlerini haciz etme girişimlerine karşı Bingöl belediyesi yasal çerçevede prosedürü işletmek ve olası haciz işlemlerinin önüne geçmek için konuyu tartışmak ve karar almak için Belediye meclisi gündemine getirmiştir. Bingöl Belediyesi hangi partide olursa olsun halka hizmet için vardır. Bizler HDP meclis üyeleri olarak Bingöl halkına olan ilk günkü taahhüdümüzün gereği tutumuzu kamu yararı tarafında kullanıp olası haciz işlemlerinin önüne geçmek için belediye meclisinde yürüttüğümüz tartışmalar neticesinde oy birliği ile kararın çıkmasını sağlamış bulunmaktayız. Bingöl halkına hizmet ederken bireylerin çıkarlarını Bingöl halkının çıkarlarının önünde tutmamız mümkün değil. Belediyenin, halkın yararını gerektiren hizmetlerin yapıldığı bir kurum olarak yönetilmesini sağlamak hepimizin asli görevidir. Aksi durumda tüm yanlışların karşısında olup teşhir edeceğimizi geçmiş pratiğimizden de görüleceği gibi tüm halkımızın bilmesini isteriz.

Ancak belediyenin dönemsel yönetim hatalarından kaynaklı bireylerin mağduriyetinin de olmasını tasvip edecek değiliz. Belediye başkanlığının her ne kadar haciz işlemlerini belediye meclisince alınan karar ile engellese de, 3’üncü kişilerin yargı kararınca doğan alacaklarının ödenmesi için ilgililerle görüşülüp Bingöl halkına gidecek hizmetlere bir engel oluşturmadan mutlaka bir uzlaşı sağlaması gerektiğini belirtmek isteriz” deyip sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “30, milyon, liralık, zarar, oluştu”,
Yorumlar
Haber Yazılımı