Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 00:04 Bu haber 1062 kez okundu
 
329 diyabet hastasına eğitim verildi
Bingöl Devlet Hastanesinde diyabet hastalarına eğitim verilmesi amacıyla açılan ‘Diyabet Okulu’nda 329 kişiye eğitim verildi.
GÜNDEM Haberi
329 diyabet hastasına eğitim verildi

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı kapsamında, diyabetli hasta eğitimleri “Diyabet Okulu” adı altında yapılmaya başlandı.

Program kapsamında Bingöl Devlet Hastanesinde diyabetli bireyler ve yakınlarına eğitim verilmesi amacıyla ‘Diyabet Okulu’ açıldı. Ayda bir kez düzenlenen programda; İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Turğut, Diyabet Hemşiresi Berivan Bazancir ve Diyetisyen Derya Sarıtağ tarafından eğitimler veriliyor.

Diyabet Okulu ile ilgili Bingöl Sağlık Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, Diyabet Okulu kapsamında bugüne kadar 329 kişiye Bingöl Devlet Hastanesi tarafından aldıkları eğitim sonrasında sertifika verildi.

Sağlık müdürlüğü açıklamasında, “Burada amaç, diyabetli bireylerin interaktif katılımını ve hastalık hakkında bilinçlenmesini sağlamaktır. Eğitimlerde diyabetli bireylerin gündelik hayatta karşılaştığı sorunlar, diyabetin organlar üzerinde yapacağı olumsuz etkiler ve hasarların önlenmesi, diyabetli bireylerde beslenmede nelere dikkat edileceği, egzersizin önemi, insülin uygulamaları, evde kan şekeri takibi ile ilgili konularda bilgi verilmektedir. Diyabetin tedavi bileşenlerinden biri de eğitim olduğundan tüm diyabetli bireylerin eğitim alması önerilmektedir.

Diyabet Okulu eğitimlerine katılmak ve bilgi almak isteyen vatandaşlarımız, Bingöl Devlet Hastanesine ait 04262132993/1541 numaralı telefondan Diyabet Eğitim Hemşiresi Berivan Bazancir ile görüşebilirler” denildi.

DİYABET NEDİR?

Diyabet ile ilgili, şu bilgilere yer verildi: “Diyabet; sık görülen, kontrol altında tutulmazsa erken yaşta ölümlere ve sakatlığa yol açan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yaşam boyu izlem ve tedavi gerektirir. Diyabet gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır. Günümüzde küresel boyutta diyabet salgınından bahsedilmektedir. Ülkemizde de diyabet hızla artmaktadır. Nüfus artışı, yaşam süresinin uzaması, kentleşme, yaşam tarzı değişiklikleri (sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite azlığı) gibi etkenler diyabetin hızla artmasında rol almaktadır.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 329, diyabet, hastasına, eğitim, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı