Haber Detayı
24 Mayıs 2022 - Salı 18:00
 
33 ASKER İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
Bingöl’de 1993 yılında PKK tarafından şehit edilen 33 asker için anma töreni düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
33 ASKER İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

24 Mayıs 1993 tarihinde Bingöl-Elazığ karayolunda şehit edilen 33 Er için Anıttepe’de ‘Anma Töreni’ düzenlendi.

Törene Vali V. Fatih Kaya, 49. Komando Tugay komutan V. P. Albay Mehmet Aynur, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Nurettin Alkan, kurum müdürleri, STK Temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Anma Töreni 33 Er Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Daha sonra açış ve selamlama konuşması yapan BİŞHAK Derneği Başkanı Vahab Baysal, “Biz şehitlerimizi unutmamak, unutturmamak için her yıl 24 Mayıs’ta burada anma programı düzenleniyoruz. Anma programı yaparak asla acıları tazelemek amacında değiliz. Buradaki amacımız, Türkiye’mizin geçmiş olduğu karanlık günleri gelecek nesillerimize hatırlatmak ve ülkemizin nereden nereye geldiğini anımsatmaktır” dedi.

Günün anlam ve önemi üzerine konuşma yapan P. Teğmen Ahmet Genç ise, “Bingöl ili dağlık yapısı ve genel koşulları sebebiyle 80’li yıllardan beri PKK terör örgütü tarafından kullanılmaya uygun bir arazi olarak seçilmiştir. İlimiz Diyarbakır, Tunceli, Muş, Elazığ, Erzurum illerinin kesişim noktasıdır. Bingöl ismi, terörün ortaya çıkmaya başladığından beri sık sık gündeme gelmiş, çok sayıda askerini, polisi, askerini, öğretmenini, vatandaşını şehit vermiştir. Türkiye üzerinde çıkar sağlamak isteyen ülkelerin destek ve teşvikleriyle günümüze kadar silahlı terörist faaliyetlerini sürdüren örgüt, bugüne kadar yaklaşık 30 bin insanımızın ölümüne, rakamlarla ifade edilemeyecek kadar ekonomik kayba ve sosyal yaraların açılmasına neden olmuştur. Ancak bölücü terör örgütü tüm çabalarına rağmen hain emellerine ulaşamamıştır ve ulaşamayacaktır” dedi.

Anıttepe’de gerçekleşen program, şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Mustafa Topal tarafından dua edilmesi ile devam etti.

Ardından ’33 Şehit’ anıtının yenilenmesinde destek sunan Mevlüde Kan’a Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Nurettin Alkan tarafından plaket takdim edildi.

Anma programı kapsamında Vali V. Fatih Kaya ve protokol üyeleri tarafından şehit 33 asker anısına yapılan temsili mezarlara karanfil bırakıldı, dualar edildi.

Fuat OTLAK

Kaynak: Editör:
Etiketler: 33, ASKER, İÇİN, ANMA, TÖRENİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı