Haber Detayı
22 Aralık 2018 - Cumartesi 00:06
 
3,5 milyona yapılan yol!
HDP İl Genel Meclis Üyesi Aydın Kaya, Bingöl İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürlüğünün 2018 yılı bütçesinin yaklaşık 50’si (3,5 milyon TL) harcanarak yapılan yolun mühendislik faciası olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
3,5 milyona yapılan yol!

Kaya yaptığı yazılı açıklamada, “Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce 2019 yılı bütçe değerlendirmemizde de değindiğimiz, Bingöl’ün vizyonu sayılan Sütaş ve Bingöl havalimanının alt kısmında, Bingöl İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürlüğünün 2018 yılı bütçesinin yaklaşık 50’si (3,5 milyon TL) harcanarak yeni bir yol yapılmış, ova köylerinin kullandığı grup yolu olsa da, aynı zamanda zorunlu hallerde çevre yoluna muadil bir yoldur. Yolun yapıldığı güzergah, Çeltiksuyu ve Sarıçiçek köylerine ait mezra arazilerinden, yani kamulaştırma gerektirmeyen hazine arazilerinden geçmesine rağmen, dümdüz ovada yolu Formula 1 pistine çeviren mühendislik faciası bir yol yapılmıştır. Bu hali ile uzun dorseli hiçbir araç virajları dönemeyeceğinden gelecekte Sütaş’ın bir çok aracı da yolu kullanamayacak. Yaptığımız araştırmada yol hiçbir kıvrım almadan düz yapılsaydı sadece çok kısa bir mesafe için kamulaştırma gerekecekti. İddia ediyoruz kamulaştırma yapılsaydı dahi virajlar atılarak uzatılan yol kısalacağı için daha düşük maliyetli olurdu. Bu durumda ister istemez insanın aklına ilk gelen soru, birilerine rant sağlamak için yol bilinçli mi uzatıldı?”

Kaya, şunları söyledi: “Fotoğraflardan da görüleceği üzere, özelikle menfez atılıp dolgu yapılan mevkiler ve devamı şimdiden darmadağın durumunda, en ufak bir yağışta kesinlikle trafiğe kapanacak. 3 aydır biten ve yaklaşık 4 milyon TL harcanan yol hiçe çıkmış durumda. Yolu yapan, kontrol eden ve teslim alan anlayış herhangi bir hata yapmamıştır, resmen il özel idaresini bilerek ve isteyerek zarara uğratmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar göz önünde bulundurulduğunda bu düzeyde bir sorumsuzluğun mutlaka bir müeyyidesi olmalıdır. Hiç kimse bu ülkenin kaynaklarını birilerine rant sağlayıp çar çur edemez, çok ağır bir vebaldir ve il özel idaresinin sorumlu yetkilileri bu vebalin altında kalkamayacaklar. Çünkü biz ilahi adalete inanıyoruz yetim hakkını gözetmeyen iflah olmaz. Bölge halkı ve muhtarları konu ile ilgili mağduriyetlerini ve rahatsızlıklarını ilgili mercilere bildirmelerine rağmen şuana kadar konu ile ilgili prosedür gereği yazışmalardan öteye gidilmemiştir. İl özel idaresi yetkililerini acilen bu konu ile ilgili Bingöl kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz. Bizler bu işin takipçisi olacağız, özel idare yetkilileri ikna edici olmazsa konuyu TBMM’ye taşırız. Bingöl kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3,5, milyona, yapılan, yol!,
Yorumlar
Haber Yazılımı