Haber Detayı
14 Haziran 2022 - Salı 18:29
 
53 KİŞİ HAKKINDA USULSÜZ RAPOR DÜZENLENDİ
Bingöl’de geçtiğimiz hafta düzenlenen sahte rapor operasyonunda 25 kişi gözaltına alınırken, 53 kişi hakkında usulsüz rapor düzenlendiği bildirildi.
GÜNDEM Haberi
53 KİŞİ HAKKINDA USULSÜZ RAPOR DÜZENLENDİ

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, yeni gözaltılarla ilgili bilgi verildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığımız organizesinde "Suç İşlemek Amacıyla örgüt Kurmak, Yönetmek veya Üye Olmak" ve "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında, engelli vatandaşlarımıza sağlanan birtakım maddi kolaylıklardan yararlanmak amacıyla, Bingöl ilinde usulsüz engelli raporu düzenlenmesi olaylarına karıştığı tespit edilen şüpheli şahıslar ile ilgili adli soruşturma başlatılmıştır.

Başsavcılığımızca yapılan tahkikatta, usulsüz rapor alan/almaya çalışan şahıslardan bazılarının olayı organize eden şüphelilere veya 3. şahıslar adına açılmış banka hesaplarına paralar gönderdiği, bu kapsamda şüphelilerin de elde ettikleri maddi menfaatler yapılan yazışmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Bu doğrultuda, Bingöl ilinde düzenlenen engelli raporlarının kullanılması suretiyle indirimli araç alma, engeli! maaşı bağlanması, bakım ücreti başvuruları, malulen emekli olma, askerlik için çürük raporu alma ve indirimli elektrik-su aboneliği v.b. gibi devletimizin engelli vatandaşlarımıza sağladığı maddi-manevi kolaylıklar mercek altına alınmış olup, belirtilen raporların düzenlenmesinde usulsüzlük yapan, aracılık eden veya bu yönde talepte bulunanlar hakkında gerek adli yönden, gerekse idari yönden yapılan soruşturma titizlikle devam etmektedir. Yapılan ilk tespitler doğrultusunda Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce icra edilen operasyonda, 07/06/2022 günü aralarında Bingöl Devlet Hastanesi çalışanlarının da bulunduğu 25 şüpheli şahıs ile ilgili adli işlem yapıldığı bilgisi paylaşılmıştı. Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen deliller doğrultusunda; 53 şüpheli şahsın daha usülsüz rapor düzenleme/kullanma/aracılık etme işlerine karıştığının tespit edildiği, mevcut delil durumuna göre 53 şüpheli şahıstan 18'i hakkında gözaltı kararı verilerek 14/06/2022 günü saat 06:30'da Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındıkları, geriye kalan 35 şüpheli şahsın ise emniyete getirilerek haklarındaki müsnet suçlardan dolayı ifadelerinin alınmasına başlanıldığı, hali hazırda tahkikatın titizlikle devam ettiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: 53, KİŞİ, HAKKINDA, USULSÜZ, RAPOR, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı