Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 00:29 Bu haber 895 kez okundu
 
8 ülkeden 160 kişi katılacak
Bingöl Bal Festivali kapsamında düzenlenecek “Uluslararası Arıcılık Araştırmaları ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Stratejileri Kongresi”ne 8 ülkeden 160 bilim insanının katılacağı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
8 ülkeden 160 kişi katılacak

Bingöl Üniversitesi, 11-13 Ekim 2019 tarihlerinde yapılacak Binşifa Bingöl Bal Festivali ve “Uluslararası Arıcılık Araştırmaları ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Stratejileri Kongresi” ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, festivalde Bingöl Üniversitesinin yürüteceği faaliyetlere de değinilerek, festival ve kongre ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

Bingöl Valiliği öncülüğünde; Bingöl Belediyesi, Bingöl Üniversitesi, Bingöl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Fırat Kalkınma Ajansı, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ile Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği, Bingöl Tanıtım Derneği iş birliğiyle 11-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Binşifa Bingöl Bal Festivali” için hazırlıklar devam ediyor. Üç gün sürecek olan festival, Bingöl Üniversitesi merkez kampüsünde yapılacak. 

ARICILIK KONGRESİ YAPILACAK

Bingöl Üniversitesinden yapılan açıklamada, “Bal Festivali ile birlikte eş zamanlı olarak Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi (PİKOM) tarafından “Uluslararası Arıcılık Araştırmaları ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Stratejileri Kongresi” yapılacak. Arı biyolojisi,  arı sağlığı,  arı florası, polinasyon, apiterapi, arıcılık ekonomisi, arıcılık teknolojisi, arı ürünleri,  arı biyoteknolojisi, arı ve çevre kirliliği, arıcılık ve iklim (ekolojisi),  arı davranışları, girişimcilik ve ekonomik büyüme, sosyal kalkınma politikaları, sürdürülebilir kalkınma,  ab destekli bölgesel kalkınma programları, bölgesel kalkınma teorileri, bölgesel kalkınma ve kobi’ler, bölgesel kalkınmada pazarlama, bölgesel rekabet edilebilirlik, işletme sorunları ve çözümler, tarımsal kalkınma, biyoteknoloji ve biyomedikal yatırımları, doğal kaynakların yönetimi, turizm ekonomisi konu başlıklarında 120’nin üzerinde tebliğ sunulacak kongreye, 8 farklı ülkeden 160 dolayında bilim insanı ve araştırmacı iştirak edecek” denildi.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Üniversiteden yapılan açıklamada, “11-13 Ekim tarihlerinde yapılacak BALFEST ile eş zamanlı olarak yapılacak “Pilot Üniversiteler Ziyaret Programı” kapsamında YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, YÖK Kurul Üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ajanslar Genel Müdürlüğü ilgili Daire Başkanları ve Uzmanları, 15’e yakın üniversite rektörü, rektör yardımcıları ve programdan sorumlu yöneticilerinin de katılımları ile Bölgesel Kalkınma ve Üniversitelerin İhtisaslaşması tartışılacak. Program kapsamında, Türkiye’nin köklü üniversitelerinden Çukurova Üniversitesi ile arıcılık alanında işbirliği protokolü yapılacak” denildi.

BAL YARIŞMASI YAPILACAK

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bingöl Üniversitesi Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliği ile ikincisini düzenleyeceği bal yarışmasına, Bingöl Arıcılar Birliğine kayıtlı arıcıların Bingöl’de 2019 yılında ürettikleri ballar yarışacak. Tamamen gizlilik ve etik kurallara dikkat edilerek kodlanan numuneler Bingöl Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarında, Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğinde yer alan analiz kriterlerine ve 12 kişilik komisyondan oluşan duyusal teste tabi tutuluyor. Dereceye girecek ballar Festivalin 2. Gününde ilan edilecek.”

-BAL KATKILI ÜRÜNLER TANITILACAK-

Bingöl Üniversitesi PİKOM Birimi ve ayrıca farklı ticari firmalar ve kurumlarla arı ürünlerinden geliştirilen yeni gıda takviye ürünleri, kozmetik ürünler, polen ve propolis katkılı ürünler ilk defa tanıtılacak.

-BİNGÖL BALI TANITILACAK-

29 Eylül- 4 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen 45. “Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi”nde 120 ülke ve 600 yarışmacı arasında dünya ikincisi seçilen Bingöl Balı, yapılacak olan “Uluslararası Binşifa Bingöl Bal Festivali” ile yurtdışından ve ülkemizden gelecek ticari firmalar ve tüketicilerle buluşacak. Festivalde Bingöl’de faaliyet yürüten arıcılara ait 50 adet bal standı kurularak Bingöl’ün eşsiz balı, bal severlerin beğenisine sunulacak.

-YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI YAPILACAK-

11 Ekim Cuma günü açılışı yapılacak olan “Binşifa Bingöl Bal Festivali” boyunca,  çocuk ve kadınlar gibi farklı kategorilerde yöresel yemekler ve ballı lezzetler yarışmaları ile bal içeren birçok lezzet birbiriyle yarışacak.

 

Festival kapsamında, ilk üçe gireceklere sürpriz hediyelerin olduğu Binşifa Halk Koşusunun yanı sıra animasyonlar, fotoğraf sergisi ve izleyicilerin de katılım sağlayabileceği workshop etkinlikleri gerçekleştirilecek. Çocukların da zaman geçirebileceği oyun alanları oluşturulacak.

Festival, 11-13 Ekim tarihlerinde Bingöl Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde olacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 8, ülkeden, 160, kişi, katılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı