Haber Detayı
01 Ocak 2017 - Pazar 20:31
 
“9 bin HDP’li gözaltına alındı”
HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, 7 Haziran seçimlerinden bu yana HDP’li 9 bin kişinin gözaltına alındığını, bunlardan en az 2 bin 700 kişinin tutuklandığını belirterek, “Bize gelen bu baskıların onda biri başka bir siyasi partiye yapılsa onların binalarına girecek adam bulamazsınız” dedi.
GÜNDEM Haberi
“9 bin HDP’li gözaltına alındı”

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Türkiye’nin bir çok yapısal krizle aynı anda boğuşmak durumunda olduğunu belirten Özsoy, “Ciddi bir bölgesel kriz var, özellikle Irak ve Suriye’de Ortadoğu krizi derinleşmiş durumda. Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleriyle gerilen ilişkileri söz konusu. Bunların dışında Türkiye’de hem siyasal sistem krizi hem de ekonomik kriz her geçen gün derinleşiyor. Bu hengamenin içerisinde Türkiye içerde bir taraftan savaş politikalarını derinleştirmiş, ekonomik krizi bir takım spekülatif söylemlerle idare etmeye çalışan bir hükümet söz konusu. Bütün bunların üzerinden de bir referandum tartışması almış başını gidiyor” dedi.

“2016 OLUMSUZ GEÇTİ”

2016 yılının olumsuz geçtiğini ifade eden Özsoy, “Bugün 2016 yılının son günü. 2016 çok krizlerin etkileri altında çok olumsuz geçti. 2016 yılında iyiye, doğruluğa yönelik olarak neredeyse hiçbir şey yapılmadı desek yerinde olur. 7 Haziran sonrasında bütün o olumlu hava, barış, istikrar, demokrasi gelecek beklentisi, yerini kızıl kıyamet bir siyasal sürece bıraktı.

En nihayetinde yıkılan onlarca kent yaşadık. Cizre, Sur, Silopi, Şırnak, Yüksekova, Nusaybin. Yerinden edilmiş 500 bin insan var, çadırlarda hayat mücadelesi veriyorlar. Savaşın çok çirkin yüzünü gördük, parçalanan, yerde sürüklenen, gömülmeyen cenazeleri gördük. Ta ki darbeye girişimine kadar.

Darbe girişiminden önce milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmıştı. O süreç çok olumsuz bir noktaya evrildi. Şuan eş başkanlarımız, grup başkanvekillerimiz, İdris bey dahil olmak üzere. Toplamda 12 milletvekilimiz ve 60’tan fazla belediye başkanımız şuanda cezaevinde. Bingöl’ün her iki vekili de dokunulmazlıkların kaldırılması ve İdris beyin cezaevine gönderilmesi konusunda sorumluluk sahibidirler, dokunulmazlıklara oy vererek. Her ne kadar biz sürecin buraya geleceğini tahmin edemiyorduk deseler de onları siyasi sorumluluktan kurtarmaz” diye konuştu.

“DARBE GİRİŞİMİNDEN DERS ALINMADI”

Ak Parti’nin darbe girişiminden ders almadığını vurgulayan Özsoy, şöyle devam etti: “Aslında bir fırsat doğmuştu. Bütün siyasi partiler, toplumun ekseriyeti darbeye karşı tavır almıştı. Fakat darbe girişiminden hemen sonra Erdoğan tercihini MHP’den yana kullandı. MHP ile AKP iç içe girmiş durumda. Buradan başkanlık sistemi çıkarılmaya çalışılıyor. Fakat darbe girişiminden sonra başka bir seçenek vardı, o seçenek de, askeri darbelere karşı olan bütün kesimlerle diyalog sürecine girilmesi gerekiyordu. Yapıcı bir şekilde herkesle görüşmesi gerekiyordu. Fakat bu seçeneği Erdoğan istemedi.

Liderler zirvesi toplansın diyen, şuan cezaevinde olan eş genel başkanımız Selahattin Demirtaş’tı. Liderler zirvesini topladılar, bizi dışladılar, sonra anayasa hazırlık komisyonu kuruldu, oradan da bizi dışladılar, yeni kapı ruhu dediler oradan da dışladılar. HDP sürekli dışta tutularak bir milliyetçi yapı oluşturmaya çalıştılar. Bir müddet sonra CHP o cepheden düştü. Kılıçdaroğlu’nu 2-3 ay kullandı, sonra ‘sen desen ne olur demesen ne olur’ diye fırça atarak, Kılıçdaroğlu’nu siyasal sürecin dışına itti.

Kılıçdaroğlu, bütün kritik süreçlerde kendisine destek verdi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasında, askere dokunulmazlıklarda, Suriye meselesinde destek verdi. Fakat şuan MHP’yle, Ergenekoncularla, Doğu Perinçekle, Mehmet Ağar’ın eski ekibiyle bir ittifak kurmuş durumda.

Bunların bir düşmana ihtiyacı var, o düşmanı da HDP olarak belliki kurgulamışlar.

7 Haziran seçimlerinden bu yana HDP’ye gönül bağı olan, HDP’nin çalışanı, üyesi, yöneticisi olan yaklaşık 9 bin insan gözaltına alınmış, en az 2 bin 700 arkadaşımız tutuklanmış, şuan gözaltında olan yüzlerce arkadaşımız var. Bingöl’de il eş başkanları, Genç, Adaklı, Yedisu ilçe başkanlarımız gözaltında.

Biz iddia ediyoruz; bize gelen bu baskıların onda biri AKP’ye, ya da MHP’ye yada başka bir siyasi partiye yapılsa onların binalarına girecek adam bulamazsınız. Ama biz bütün bu baskılara rağmen HDP olarak siyasetimizde, tavrımızda ısrar edeceğiz. Bu bir süreçtir, sürdürülebilir olmadığını düşünüyoruz.”

“MART-NİSAN’DA REFERANDUM OLUR”

Anayasa değişikliğinin geçmesi durumunda Mart sonu, Nisan başında referandum yapılacağını belirten Özsoy, “Komisyondan geçen maddelerin anayasaya eklenmesi halinde Türkiye önümüzdeki 10-15 yıl ekonomik, siyasi, toplumsal istikrar açısından belini doğrultamayacak. Aklı başlında olan herkesin bu referandum meselesinde 5-10 defa düşünmesi gerekiyor. Biz iddia ediyoruz, mecliste gizli oylama yapılsın değil 330, 300 oy bile çıkmaz” dedi.

Önümüzdeki dönemde bazı hükümet yetkililerinin gıda krizi olabileceğini belirttiğini ifade eden Özsoy, Mart-Nisan aylarında ekonomik kriz belirtilerinin daha belirgin görüneceğini söyledi.

Türkiye’nin çıkış yolunun ‘barış sürecini yeniden diriltmek’ olduğunu belirten Özsoy, barış sürecine dönmeden Türkiye’nin bölgesel, ekonomik, yapısal krizden çıkmasının mümkün olmadığını ifade etti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “9, bin, HDP’li, gözaltına, alındı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı