Haber Detayı
14 Mart 2018 - Çarşamba 00:25
 
“Açık Kapı Milletin Kapısı” hizmette
İçişleri Bakanlığınca uygulamaya konulan ve Bingöl’de hizmet vermeye başlayan ‘Açık Kapı Milletin Kapısı’ projesi tanıtım toplantısında konuşan Vali Mantı, “Biz genelde toplum olarak hak almasını bilmeyen, hak vermesini bilmeyen bir toplumuz. Devlet kanunla yönetilir, biz dedikoduyla yönetiyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Açık Kapı Milletin Kapısı” hizmette

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hayata geçirilen vatandaş odaklı “Açık Kapı Milletin Kapısı” projesi bilgilendirme toplantısı Bingöl Valiliği toplantı salonunda Vali Ali Mantı Başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Bingöl Valisi Mantı, valilik binasında oluşturulan birime vatandaşların talep, öneri ve sorunlarını iletebileceğini söyledi.

İçişleri Bakanlığının projeyi çok önemsediğini ve projeyi bazı hezeyanlara kurban etmeden uygulanmasını isteyen Mantı, projenin valilik, kaymakamlık, belediye ve diğer kurumlar tarafından iyi bir şekilde uygulanmasını istedi.

BİMER ve CİMER’de yapılan yanlışların ve hataların bu projede yapılmamasını isteyen Mantı, şöyle dedi: “Bu proje BİMER ve Cimer yerine uygulanacak. Ancak, BİMER ve Cimer’i biz epey bir yalama ettik, aklımıza geleni oraya yazıyoruz. Normalde yüz yüze konuşamayacağımız bir takım şeyleri klavyenin arkasına geçince klavye kabadayılığıyla saçma sapan yazılar yazarak orayı bir şekilde yalama yaptık. İnşallah bu kapıları da böyle yalama yapmadan inşallah tamamen kuruluş amacına uygun bir şekilde bu projeyi uygularız”

“ELEŞTİRİYE DEĞİL, HİZMETE İHTİYAÇ VAR”

Bu tür projelerin genelde valilikler ve kaymakamlıklar üzerine kaldığını, diğer kurumların da kenardan izlediğini anlatan Mantı, “Özelikle kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız bu projeyle ilgilensin, ‘Bu da neymiş’ demesinler. Çünkü amacımız hizmetleri yerinde, daha etkin, daha kaliteli, daha yeterli ve yetenekli insanlar tarafından yerine getirilmeli. Buna bizzat sahip çıkmamız lazım. Genelde bu tür projeler valilikler ve kaymakamlıklar üzerinde kalıyor, diğer kurumlar hep kenardan izliyor. Genelde onlar eleştiri görevini yapıyor, bizim eleştiriye ihtiyacımız yok, bizatihi işin içine katılın, işi yürütebilecek, mücadele edebilecek insanlara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“BİRİNCİ AMACIMIZ BURAYI LAÇKALAŞTIRMAMAKTIR”

“Tabi bu hizmeti verirken birinci amacımız burayı laçkalaştırmamaktır” diyen Mantı, şöyle devam etti:“Nihayetinde vatandaş bir şekilde derdini bir yerlere getirecek. Vatandaşın problemini en uygun yer neresiyse oraya iletecek ve zamanla hizmetlerin daha kaliteli, daha etkin olacağını hep birlikte göreceğiz. Önemli olan işi biraz ciddi tutmamız. Bizde genelde toplanılır, konuşulur, birileri konuşur, toplantı biter, bir daha kimse o işe ehemmiyet vermez, böyle bir şey olmasın. Bingöl’de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundayız. Talepler az olur, çok olur ama en azından gelen talepleri vatandaşı tatmin edebilecek bir şekilde, her şeyi yapacağız diye bir şey yok, yapamayabiliriz ama niçin yapamadığımızı kurallar çerçevesinde üslubumuza da dikkat ederek vatandaşa izah etmek zorundayız. Tabi bu hizmeti verirken birinci amacımız burayı laçkalaştırmamaktır. Vatandaşın buradan çok beklentisi olacak.”

“SORUMLULUKTAN KAÇMAYALIM”

Toplum olarak ciddi bir eleştiri kültürüne sahip olduğumuza işaret eden Mantı,

“Bizde maalesef çok ciddi eleştiri kültürü var. Genelde biz millet olarak sorumluluktan kaçan, ödevlerini zamanında yapmayan, ama hak ve alacaklarını çok ciddi takip eden bir toplumuz. Eğer bir yerde Alacağın A’sını dahi duyduğumuzda onu sonuna kadar takip eder alırız, ama sorumluluğun S’ni duyduğumuz zaman kaçarız. Sorumluluktan kaçmayalım, sorumluluğumuzun gereğini yerine getirelim, bunu sadece valilik ve kaymakamlıklar üzerine bırakmayalım. İnşallah sonuç alacağımıza inanıyoruz. Çünkü bakanlığımızda buna inanarak bu birimleri kuruyor, masraflar yapıyor” diye konuştu.

-“DEVLET KANUNLA YÖNETİLİR, BİZ DEDİKODUYLA YÖNETİYORUZ”

Toplantıya katılan bir belde belediye başkanının BİMER ve CİMER’e haklarında bir takım iftiralarla şikayetler yapıldığını söylemesine üzerine, vali Mantı, şunu söyledi:

“İftira atanlar hakkında sizde dava açın. Bu projede gizli saklı bir şey olmayacak. Klavye arkasında kahramanlık olmayacak, şikayet yapacak kişi, bizzat kendisi gelecek. Öbürü korkusuzca iftira atıyorsa, sen de korkusuzca, korkmadan hakkını savun. Biz genelde toplum olarak hak almasını bilmeyen, hak vermesini bilmeyen bir toplumuz. Devlet kanunla yönetilir, biz dedikoduyla yönetiyoruz. Biz maalesef toplum olarak fitne ateşine odun atıyoruz, sürekli odun taşıyoruz. Özelikle de ben bu kapının hayırlı olacağına inanıyorum, olmasa da canınız sağ olsun, ne yapalım.  İstiyoruz ki doğru bir şey olsun. Doğru olmak önemli değildir, doğru kalmak önemlidir. Doğru olacağız, dürüst olacağız.”

Toplantı, “Açık Kapı Milletin Kapısı” Projesi Bingöl birim görevlisi Sümeyra Sevinç’in sunumuyla sona erdi.

Toplantıya, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcısı Tunahan Çil, İlçe Kaymakamları, belediye başkanları ve kurum müdürleri katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Açık, Kapı, Milletin, Kapısı”, hizmette, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı