Haber Detayı
08 Nisan 2020 - Çarşamba 00:25 Bu haber 1150 kez okundu
 
Adaklı’da karantina başladı
Adaklı İlçesi Döşlüce Mahallesine bağlı Çeribaşı Bölgesinde Coronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesi nedeniyle, hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla bölgede 14 gün süreyle karantina uygulanmasına ve bölgeye giriş-çıkışların yasaklanmasına karar verildi.
GÜNDEM Haberi
Adaklı’da karantina başladı

İl Hıfzısıhha Kurulu’nun dün yapılan toplantısında Adaklı’nın bir bölgesi için karantina kararı çıktı.

Karar ile ilgili Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığınca yapılan değerlendirmeler kapsamında; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için zorunlu ihtiyaçların temin noktasındaki umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir. 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve Bingöl İl Pandemi Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddeleri kapsamında; Koronavirüs (Covid 19) hastalarının tespit edildiği alanların (apartman, site, köy, belde, ilçe vs. ikamet ve yerleşim yerleri) sınırlandırılarak hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla salgın önleyici kararların ivedilikle alınması gerekmektedir” denildi.

Açıklamada, karantina ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

İlimiz Adaklı İlçesi Döşlüce Mahallesine bağlı Çeribaşı Bölgesinde Coronavirüs (Kovid-19)  tespit edilmesi nedeniyle, hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla 07.04.2020 tarih itibariyle 14 (on dört) gün süre karantina altına alınarak, bölgeye giriş-çıkışların yasaklanmasına, Adaklı Kaymakamlığınca gerekli tüm tedbirlerin alınmasına, karantinaya alınan bölgenin cenaze, taziye, komşuluk ilişkileri vb. her türlü ziyaret dâhil ikinci bir karara kadar yasaklanmasına, karantina bölgesindeki vatandaşların ihtiyaçlarının Kaymakamlık Vefa Sosyal Destek Gruplarınca karşılanmasına karar verilmiştir.”

Açıklamada, karara uymayan vatandaşlara 3 bin 150 TL ceza kesileceği belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adaklı’da, karantina, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı