Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 00:23 Bu haber 775 kez okundu
 
Alban: Sağlık çalışanlarının sorunları çözülsün
Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Kenan Alban, Hemşireler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının sorunlarını gündeme getirdi.
GÜNDEM Haberi
Alban: Sağlık çalışanlarının sorunları çözülsün

Sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını, sağlık haftasını ve ebeler haftasını karşıladıkları gibi hemşireler haftasını da salgınla mücadele ile karşıladığını belirten Alban, “Aradan geçen sürede sağlık çalışanları için alkışlar ve şarkıları çokça gördük. Fakat mesele sorunların çözülmesine ve taleplerin karşılanmasına gelince övgüler dizenlerin bu konuda gereğini yapmadıklarına da şahit olduk” dedi.

Ek ödemelerde çalışanlara haksızlık yapıldığını ifade eden Alban, şunları söyledi: “Bu süreçte yapılan tek düzenleme olan 3 ay tavandan ek ödemelerin usul ve esaslara boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak yavandan bir ödeme halini aldı. Sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı, çalışanlara haksızlık yapıldı. Üniversite hastanelerinde ise bürokratik bahaneler ile henüz ödeme yapılmadı.

-AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ ÇALIŞANLARI YOK SAYILDI-
Dünyaya övgü ile bahsedilen filasyonun, fedakârları aile hekimliği çalışanları başta olmak üzere görev alanlara ek bir ödeme olmadı. Yapılan kısa süreleri bir iyileştirme bile uygulama safhasında çarçur edildi.

Sağlık çalışanları cephede kahramanca bir mücadele verip canlarını ortaya koyarken, kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmesi ve taleplerinin karşılanması için adım atılmasını bekliyoruz.

Bu kapsamda öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır.

-DÖNER SERMAYE SİSTEMİ ÇÖKMÜŞTÜR-
Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilerek çalışan merkezli ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır.

Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir.

-MODERN KÖLELİK SONA ERMELİ-
Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir.
Yönetici Atamalarda ehliyet. liyakat ve sadece devlete sadakat aranmalıdır.

-ŞİDDETE TOLERANS OLMAMALI-
Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir.

-YIPRANMANIN ADI VAR KENDİSİ YOK-
Salgın mücadeledeki fedakârlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.

-ŞEHİTLİK SÖYLEMİ HAYATA GEÇMELİ-
Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir.

-FERYADIMIZA KULAK VERİLMELİ-
Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, Dünyada artık covid-19 salgını sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söylenmektedir. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer.

Son olarak bizim kültürümüzde Hemşire demek; kız kardeş demek, emek demek, gecesini gündüzüne katarak çalışan insan demek. Hemşire demek; merhamet ve sevgi demek.

Bu zor süreçte evlatlarından, sevdiklerinden ayrı kalarak canla başla çalışan Sağlık sektörünün vazgeçilmezi olan “Önce İnsan” diyerek halka hizmeti şiar edinmiş, insanların sağlıkları için çok önemli ve kutsal bir görevi ifa eden, bu yüce mesleğin mensubu bütün fedakâr, cefakâr hemşirelerimizin “Hemşireler Gününü " Kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Alban:, Sağlık, çalışanlarının, sorunları, çözülsün,
Yorumlar
Haber Yazılımı