Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 19:00
 
“Antibiyotiklerin yüzde 40’ı gereksiz yere kullanılıyor”
Bingöl Sağlık Müdürlüğü, antibiyotiklerin 30-40’ının yanlış veya gereksiz yere kullanıldığını belirtti.
GÜNDEM Haberi
“Antibiyotiklerin yüzde 40’ı gereksiz yere kullanılıyor”

‘16-22 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’ dolayısıyla Bingöl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, hekim tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanılmaması uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan ve yaygınlaşan antibiyotik direnci tedavisi zor hatta imkânsız enfeksiyonlara neden olmakta ve insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşmaktadır. Antibiyotiklerin gereksiz kullanımının engellenmesini hedefleyen 16-22 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftasının amacı doğru antibiyotik kullanımının önemi ve doğru olmayan antibiyotik kullanımının doğuracağı sonuçlar konusuna dikkat çekmektir” denildi.

ANTİBİYOTİKLERİN ALTIN ÇAĞI SONA ERDİ

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “AIexander Fleming tarafından 1928’de keşfedilen ve 1940 yılında kullanıma giren Penisilin ve sonrasında ardı ardına keşfedilen antibiyotiklerin “her derde deva” inancıyla bilinçsizce ve aşırı kullanımı, mikroorganizmaların antibiyotiklere direnç geliştirmesine neden olmuştur. Her yeni antibiyotiğin kullanıma girmesi ile mikroorganizmalar yeni direnç mekanizmaları geliştirmiş ve tedavi edilemeyen enfeksiyonlar nedeni ile antibiyotik öncesi çağa dönülmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınmıştır.

En sık tüketilen ilaçlar içinde antibiyotik tüketimi gelişmiş ülkelerde daha alt sıralarda iken ne yazık ki ülkemizde kullanım ve harcanan para bazında ikinci sırada yer almaktadır. Son yıllarda antibiyotiklerin doğru kullanılması için yürütülen faaliyetler sonucunda antibiyotik tüketiminde bir miktar azalma olsa da, hem antibiyotik tüketimi hem de antimikrobiyal direnç açısından istenilen seviyelere erişilememiştir. Bu nedenle yürütülmekte olan eğitici ve farkındalıkla ilgili faaliyetlere ek olarak antibiyotiklerin doğru kullanılması ve enfeksiyon kontrol önlemleri bir arada ele alınmalıdır.

-30’DAN FAZLASI GEREKSİZDİR-

Yapılan çeşitli çalışmalar antibiyotiklerin 30-40’ının yanlış veya gereksiz yere kullanıldığını göstermektedir. Antibiyotiklerin en fazla yanlış kullanıldığı alanlardan biri solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Dünya genelinde antibiyotiklerin 75’i akut solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılmakta, bu enfeksiyonlarının 70’i viral etkenlere bağlı olmasına rağmen hastaların yarısından fazlasında gereksiz antibiyotik kullanıldığı görülmektedir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin etkisi yoktur.

-YANLIŞ VE GEREKSİZ KULLANMAK-

Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkilidir. Enfeksiyonlarda etkenlerin sadece bakteriler olmayacağı, her bakteriyel enfeksiyonda antibiyotik kullanmak gerekmeyeceği, tedavi edilmesi gereken bakteriyel bir enfeksiyon olsa bile her antibiyotiğin kullanılamayacağı, bazı antibiyotiklerin kullanımından uzak durulması gerektiği bilinmeli ve hekim önerisi olmadan asla antibiyotik kullanılmamalıdır. 

-SAĞLIK İÇİN “GİZLİ TEHDİT”-

Antibiyotiklerin doğru olmayan ve aşırı kullanımı sonucunda birçok mikroorganizmanın geliştirdiği “çoklu antibiyotik direnci” daha karmaşık ve ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun en güzel örneği, çoklu ilaç direnci gösteren ve tedavi edilmesi imkânsız hale gelen Tüberkülozun Dünya’nın birçok bölgesinde artarak yayılmasıdır. Gizli tehdit olarak adlandırılan sorun DSÖ başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun öncelikli gündemi haline gelmiştir.

-ÖLÜM RİSKİ ARTMAKTADIR-

Günümüzde halen dünya genelindeki ölümlerin 25’i enfeksiyonlara bağlıdır. Küresel olarak ciddi önlemler alınmadığı takdirde 2050 yılına gelindiğinde, yılda 10 milyondan fazla kişinin dirençli enfeksiyonlar nedeni ile hayatını kaybedeceği öngörülmektedir. Direnç gelişimi, bu oranın artması tehlikesini beraberinde getirmekte ve artık küresel bir sağlık sorunu olarak ele alınmaktadır. Direnç arttıkça tedavisi zor enfeksiyonların artması, toplumda enfeksiyon hastalıklarının daha uzun sürmesi, yayılması, salgınların sıklaşması ve ölüm riskinin artması söz konusudur.

-HEKİM REÇETESİ İLE ALINMALI-

Hekim tavsiyesi olmadan, dozajı belirlenmeden antibiyotik kullanımı vücudun direnç kazanmasına, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına neden olmakla birlikte vücuttaki yararlı bakterilerin yok olmasına ve bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olmaktadır. Antibiyotikler sadece doktorun reçete ettiği durumlarda uygun miktar ve sürede kullanılmalıdır. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik alınmamalı/kullanılmamalıdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Antibiyotiklerin, yüzde, 40’ı, gereksiz, yere, kullanılıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı