Haber Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 17:30
 
AŞAĞI KALEKÖY BARAJININ KESİN KABULÜ YAPILDI
Murat Nehri üzerinde inşa edilen ve geçtiğimiz günlerde resmi açılışı yapılan Aşağı Kaleköy Barajı ve HES’in kesin kabulünün yapıldığı bildirildi.
GÜNDEM Haberi
AŞAĞI KALEKÖY BARAJININ KESİN KABULÜ YAPILDI

Devlet Su İşleri (DSİ) Elazığ Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, barajın kesim kabulünün yapıldığı belirtildi.

Barajın Aralık 2020’de tam kapasite ile çalışmaya başladığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “107 m yüksekliğinde ve kompozit olarak tasarlanan baraj gövdesinin sol sahili Asfalt Çekirdekli Dolgu (AÇED), sağ sahili ise Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB)’dur. Bu yapısı ile Türkiye’nin İlk Asfalt Çekirdekli Barajı olan Aşağı Kaleköy Barajı, Dünya’nın sayılı kompozit barajlarından da biridir.

19.30 m yüksekliği, 14.00 m genişliği ile Türkiye’nin En Büyük Dolusavak Radyal Kapakları da proje kapsamında imal edilmiştir.

İşletmeye geçiş tarihi itibari ile Bingöl’ün En Büyük Enerji Yatırımı olan tesisin Haziran 2016 – Kasım 2020 arasında süren inşaat çalışmaları esnasında büyük çoğunluğu Bingöl ve çevre illerden olmak üzere 5.000 kişi istihdam edilmiştir.

Özel sektör tarafından gerçekleştirilen Altıncı Büyük HES olan Aşağı Kaleköy Barajı ve HES, 500 MWe kurulu gücü ve yıllık 1.350 GWh enerji üretimi ile 370.000 kişinin, sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 450.000 konutun elektrik enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde yapılan değişikliğin 01.07.2020’de yürürlüğe girmesi sonrasında Aşağı Kaleköy Barajı ve HES Projesi’ne yardımcı kaynak olarak GES Tesisi eklenmiştir.

Bu özelliği ile Türkiye’nin İlk Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi olan Aşağı Kaleköy Barajı ve HES, işletmeye geçiş tarihi itibari ile de Avrupa’nın En Büyük Yenilenebilir Hibrit Santrali’dir. GES Tesisi yıllık 130 GWh enerji üretimi ile 43.000 konutun ihtiyacını karşılayabilmektedir. Tesiste hem HES’te hem de GES’te üretilen enerji HES Kontrol Odası’ndan kontrol edilmektedir. Böylece aynı proje içerisinde hem SU’dan (hidroelektrik) hem de GÜNEŞ’ten (fotovoltaik) elektrik üretilerek, tek noktadan enterkonnekte sisteme verilmektedir.

Tesisin 500 MW kurulu gücündeki HES kısmının açılışı 05.07.2020 tarihinde, 79,99 MW kurulu gücündeki GES kısmının açılısı ise 09.11.2021 tarihinde Cumhurbaşkanımız tarafından yapılmıştır.

Aşağı Kaleköy Barajı ve HES Projesinin Geçici Kabulü DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüz personellerinden oluşturulan heyet marifetiyle, itibar tarihi 14.10.2021 olmak üzere yapılmıştır.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AŞAĞI, KALEKÖY, BARAJININ, KESİN, KABULÜ, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı