Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 00:15
 
Aşağı Kaleköy Barajı için kabul işlemleri başladı
Murat Nehri üzerinde inşa edilen Aşağı Kaleköy Barajı ve HES projesi için geçici kabul sürecinin başlatıldığı bildirildi.
GÜNDEM Haberi
Aşağı Kaleköy Barajı için kabul işlemleri başladı

Aşağı Kaleköy Barajı ve HES Projesi, Yiğitler (Vahkin) Deresi ile Murat Nehri birleşim yerinin yaklaşık 2 kilometre akış aşağısında inşa edildi. Murat Nehri üzerinde kurulan tesisin kurulu gücü 500,00 MWe olurken, yıllık 1.193,17 GWh enerji üretilmesi planlanıyor.

400 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Aşağı Kaleköy Barajı ile ilgili DSİ Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bingöl 94. Şube Müdürlüğü sınırları içerisinde yapımı tamamlanan Aşağı Kaleköy Barajı ve HES temelden 107 m yüksekliğinde olup silindirle sıkıştırılmış beton ve asfalt çekirdekli dolgu tipinde imal edilmiştir. Barajda geçici kabul süreci başlatılmıştır.

Kurulu güç bakımından Türkiye’nin en büyük 12. barajı olma özelliğine sahip olup aynı zamanda özel sektör tarafından inşa edilen en büyük beşinci barajdır. 500 MW kurulu güce sahip barajın işletmeye geçmesi ile birlikte 400 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacı bu barajdan karşılanacaktır” denildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşağı, Kaleköy, Barajı, için, kabul, işlemleri, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı