Haber Detayı
17 Ocak 2021 - Pazar 17:29
 
ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMALIDIR
Yaşanan zamlara dikkat çeken Eğitim Sen Bingöl Şube Başkanı Faruk Aris, son bir yıl içinde doğalgaza 32, elektriğe 31, baklagillere 60, peynire 27, yumurtaya 80, ayçiçeği yağına 50, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine 26 zam yapıldığını belirterek, asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMALIDIR

Eğitim Sen Bingöl Şubesi, “Kuru ekmek zammı değil; İnsanca bir yaşam istiyoruz!” diyerek, zamları eleştirdi.

Eğitim Sen Bingöl Şube Başkanı Faruk Aris, “Her gün gözümüzü iğneden ipliğe gelen zamlarla açıyor, derinleşen kriz ve pandemi nedeniyle nefes almanın bile zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz” dedi.

Aris, “Milyonlarca kamu emekçisi, işçi, emekli, çarşıda-pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdeleyen rakamlarıyla, sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor.

Son bir yıl içinde doğalgaza 32, elektriğe 31, baklagillere 60, peynire 27, yumurtaya 80, ayçiçeği yağına 50,  köprü ve otoyol geçiş ücretlerine 26 zam yapıldı.

Açlık sınırının 2.600, yoksulluk sınırının 8.600 TL’yi aştığı bugünün koşullarında sıra emekçilere gelince “kaynak yok” diyorlar. Ama 5’li çeteye vergi muafiyetleri ve istisnalar adı altında bütçeden devasa paralar aktarırken kaynak sıkıntısı çekmiyorlar. Varlık affı, prim destekleri vb. adlarla sermayeye kaynak bulmakta zorlanmıyorlar.

İşsizler ordusuna her gün on binler katılırken eş, dost, akrabalarını işe yerleştirmede adeta birbirleriyle yarışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Emekçilerin ve yoksul halkın daha fazla dayanacak gücünün kalmadığını belirten Aris, “Biliyoruz ki, vatandaşlarımızın bizlere insanca yaşayacak bir maaşı dahi fazla görüp kendilerine en yükseğinden 5 maaş alanlara, bizlere kuru ekmek almaya yetecek 3, kendilerine 3 asgari ücret tutarında artış yapanlara tahammülü kalmadı.

Adaletsiz Gelir Vergisi Tarifesi ile bu artışlar dahi cebine girmeden el konulan, sonuçta her yıl yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşıp açlık sınırına daha fazla yaklaşan beş milyonu aşkın kamu emekçisi ve emeklisinin daha fazla fedakârlık yapacak hali kalmadı” dedi.

Aris, kamu emekçilerinin taleplerini şöyle sıraladı:

“-Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için 3 +3 maaş artışı dayatılan “toplu sözleşme” derhal yenilenmelidir.

-Hiç vakit kaybetmeden yapılacak toplu sözleşme ile maaşlarımız yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artırılmalıdır

-Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

-Birinci vergi dilimi 15 ten 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir.

-Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.

-Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar hazineden karşılanmalıdır

-Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASGARİ, ÜCRET, VERGİ, DIŞI, BIRAKILMALIDIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı