Haber Detayı
06 Ağustos 2017 - Pazar 18:16
 
“Atık sular arıtılarak tarımsal sulamada kullanılmalı”
Bingöl’de sıcaklıkların ve yağıştaki azalmanın kuraklık oluşturarak tarımsal üretimi etkileyecek derecede olmadığını belirten araştırmacılar, “Mevcut durum ileriki zamanlarda kuraklığın olmayacağı anlamına gelmemelidir. Bu nedenle mevcut su kaynaklarının korunması, atık suların arıtılarak tarımsal sulamada tekrar kullanımı teşvik edilmelidir” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Atık sular arıtılarak tarımsal sulamada kullanılmalı”

Haber: Ömer ŞANLI

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Azize Doğan Demir, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Yasin Demir ve Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünden Ramazan Meral ‘Bingöl İlinde Sıcaklık ve Yağışların Trend Analizi ve Tarıma Etkisi’ konulu araştırma yaptı.

Türk Tarım ve Doğa Bilimleri Dergisinde yayınlanan çalışmada, Bingöl’de yıllar itibariyle sıcaklıklarda artış, yağışlarda ize azalış kaydedildiği belirtildi.

1975 ile 2016 yıllarını kapsayan araştırmada, Bingöl’de ortalama, maksimum ve minimum sıcaklıkların en düşük olduğu değerlerin 1992 yılında izlendiği, tüm sıcaklıkların en yüksek olduğu yılın ise 2010 yılı olarak belirlendiği ifade edildi.

Çalışmada, Bingöl’e düşen yağış miktarı ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“1975-2016 dönemi boyunca Bingöl’de 111.62 mm/42 yıllık bir ortalama yağış azalışı gerçekleşmiştir. Ayrıca yağış miktarında en fazla azalış 72.34 mm/42 ile ilkbahar mevsiminde olmuştur. Bunu 21.57 mm/42 ile kış, 17.34 mm/42 ile sonbahar ve 0.36 mm/42 ile de yaz mevsimi izlemiştir.

Yağışın en fazla olduğu yıl 1987 yılıdır. 2004-2007 yılları arasında düşen yağışların miktarlarının birbirine yakın olduğu gözlenmiştir.

Genel olarak sıcaklık ve yağış miktarı incelendiğinde 42 yıllık verilere göre sıcaklık değerlerinde artış, yağış miktarında ise azalışlar belirlenmiştir. Bu durum, iklim değişikliğinin etkisini açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca, kuraklık ve tarımsal üretim açısından yağış miktarları tüm bölgelerde önemli olmaktadır. Bitkisel üretimde bitkiler için gerekli olan su miktarının doğal yağışlarla karşılanamayan kısmın sulama ile sağlanması yönünden de yağışların miktarı tarım sektöründe hayati önem oluşturmaktadır. ”

“ATIK SULAR ARITILARAK TARIMSAL SULAMADA KULLANILMALI”

Çalışmanın sonuç kısmında şu önerilerde bulunuldu:

Türkiye genelinde olduğu gibi Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Bingöl ilinde de sıcaklıklar artmakta, yağış miktarı ise azalmaktadır. Ancak, Bingöl ilinin yağış bakımından nemli bölgelerden sayılması nedeniyle, Türkiye’nin diğer kurak ve yarı kurak bölgelerine göre tarımsal üretimin sıcaklık artışından ve yağış miktarının azalmasından daha az etkilenebileceği söylenebilir. Mevcut durumda Bingöl ilinde şimdilik kuraklık oluşturarak tarımsal üretimi etkileyecek derecede sıcaklık artışı ve yağış azalışı görülmemesi ileri zamanlarda olmayacağı anlamına gelmemelidir. Bu nedenle mevcut su kaynaklarının korunması, atık suların arıtılarak tarımsal sulamada tekrar kullanımı teşvik edilmelidir. Ayrıca, iklim değişikliği dolayısıyla küresel ısınmayı meydana getirerek dünyanın gereğinden fazla ısınmasına sebep olan sera gazlarının oluşumuna neden olan sanayi, enerji üretimi ve ulaştırma gibi etmenlerin doğru kullanımı ve yönetimi ile çarpık kentleşme, ormanların yok edilmesi ve yanlış tarımsal faaliyetlerin minimum seviyeye indirilmesi gibi uygulamalarla önemli katkılar alınabileceği düşünülmektedir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Atık, sular, arıtılarak, tarımsal, sulamada, kullanılmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı