Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 00:31 Bu haber 2380 kez okundu
 
Aydemir, balık ölümlerini meclise taşıdı
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Penbelik Barajı yapımı nedeniyle bölgede yaşanan balık ölümlerini meclise taşıdı.
GÜNDEM Haberi
Aydemir, balık ölümlerini meclise taşıdı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise soru önergesi veren HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, “Elazığ-Karakoçan, Dersim-Nazmiye ve Bingöl'ün Yayladere sınırları içerisinde yer alan Pembelik Barajında balık ölümleri yaşanıyor. Köylüler yaklaşık iki haftadır sazan balıklarının öldüğü bilgisini veriyor.  Balıklar sersemleyerek su yüzeyine vuruyor. Ölümler en çok Nazımiye ilçesinin Aşağı Doluca köyü, Karakoçan’ın Akkuş Köyü ile Yayladere ilçesinin Çayağzı köylerinde yaşanmaktadır. Bölgede yaşayan yurttaşların aktarımlarına göre şimdiye kadar bu şekilde balık ölümlerine rastlanılmadığı dile getirildi. Ölümler karşısında hem suda yaşayan canlılara hem de avlanma sonucu halk sağlığına zarar vermesi açısından endişe duyulmaktadır. Endişe yaratan, balık ölümlerinin nedenlerinin açığa çıkarılması için kapsamlı bir araştırma yapılmalı ve halk bilgilendirilmelidir. Bahse konu balık ölümlerinin nedenleri ivedilikle tespit edilmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Gerekli tedbirler alınıp, bilgilendirme yapılmazsa daha ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır” dedi.

Aydemir, Bakan Kurum’a, “Elazığ-Karakoçan, Dersim-Nazmiye ve Bingöl'ün Yayladere sınırları içerisinde yer alan Pembelik barajındaki balık ölümlerinin sebeplerini araştıracak mısınız? Ölümler karşısında, suda yaşayan diğer canlıları koruyan ve avlanma sonucu halk sağlığına gelebilecek zararları engelleyecek tedbirler alacak mısınız?” sorularını yöneltti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydemir,, balık, ölümlerini, meclise, taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı