Haber Detayı
19 Kasım 2018 - Pazartesi 00:11
 
Aydemir: belediye seçimlerini kazanabiliriz
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, “Bingöl Belediye başkanlığını kazanacağımıza inanıyoruz. Neden kazanacağız, haklılığımızdan kazanacağız, adaletten yana olduğumuzdan dolayı kazanacağız, yalandan, hırsızlıktan uzak olduğumuz için kazanacağız” dedi.
GÜNDEM Haberi
Aydemir: belediye seçimlerini kazanabiliriz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 2. Olağanüstü Kongresi yapıldı. Kongrede HDP İl Başkanlığına Veysi Kaya seçildi.

Veysel Belgin Gençlik Merkezinde yapılan kongreye katılan HDP Şanlıurfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, “Bingöl gerçekliği, aslında şuanda gördüğümüz, hepimizin yakından veya uzaktan şahit olduğu mevcut fotoğrafı bu değildir.

Bingöl’ün tarihine bakınız, tarihteki şahsiyetlere bakınız, yaşanan şehadetlere bakınız, bu topraklarda insanlığın ve insanlık değerlerinin nasıl da yeşerdiğini ve insanların bu topraklara borçlu olduğunu görürüz. İnsanlık bu topraklara borçlu, çünkü insanlığın değerleri buradan sahiplenerek, bedeller ödenerek bu şehirler muhafaza edilmiş ve mücadeleler verilmiştir. Bugünkü Bingöl’ün rağbeti neyedir, dünkü Bingöl’ün rağbeti neye idi? Eğer rağbet noktasından bile yaklaşırsak aslında fazla söze hacet yoktur. Bugün rağbet menfaatedir, rağbet iktidaradır, rağbet bu şehirde çürümeye ve yozlaşmaya doğru insanoğlunun kendi özünden uzaklaşmayadır. Bundan dolayıdır ki; insaniyet, insanlık gerçek anlamda kemale, yani kâmil olan insanların mücadelesine ihtiyaç duyar.

Kemal saraylarda aranmaz, kemal iktidarlarda aranmaz, kemal mücadeleyle olur, edeple olur, emekle olur” dedi.

Tarihin hiçbir döneminde saraylarda dava mücadelesi yürütülmediğini ifade eden Erdoğmuş, “Bir yerde saray varsa eğer onun geçmişinde, düşüncesinde, inanışında dava anlayışı olsa bile saray o davanın ölümü demektir. Bugünkü iktidar bir davanın mensubu olarak bu ülkede iktidara geldi.

Hiçbir dönemde, hiçbir peygamberin, hiçbir dinin, toplumda dini tanımayan, dine inanmayan, Allah’a inanmayan kesimle bir mücadelesi olmadı. Elbette ki; onların da fikri zeminde, inanç alanında müzakereleri, tartışmaları olmuştur. Peygamberlerin mücadelesi, gerçek dinin istismar edilmesine karşıydı. İnsanların kendi dünyaları için, kendi iktidarları için din adamlarını, rahipleri örgütleyerek, istihdam ederek Allah’a ait olan dini kendilerine aitmiş gibi iktidarlarının ömrünü uzatacak, iktidarlarına güç katacak bir araca dönüştürdükleri dönemde peygamberler inmiş, Hz. Musa asasını alaraka sarayı inleterek yürümüş, Hz. İsa 30 yaşında peygamber olmuş 33 yaşında çarmığa götürülüyor, 3 yıllık gençlik döneminde o günün en dinci mezhebi olan kesime karşı meydan okumuş. Hz. Muhammed de(SAV) mücadelesini, kölelerle, kadınlarla, gençlerle, mazlumlarla yan yana gelerek, onlarla yoldaş olarak o günün egemen kibrine karşı sürdürmüştür. Aynı egemen kibirle bugün karşı karşıyayız.

O zaman bir insanın pusulası eğer hakikati gösteriyorsa, kendisi nasıl olursa olsun, madem ölümlü bir dünyada yaşıyoruz, madem bu dünyada her şeyin bir eceli var, ölümün de ölümü var, o zaman bu süremizi kendimize karşı, toplumumuza karşı, toprağımıza karşı sorumluluk taşıyarak değerlendirmek zorundayız. Her birimiz sorumluyuz, arınmak durumundayız” diye konuştu.

Erdoğmuş, şunları söyledi: “Darılmalar olabilir, zayıflıklar olabilir, küçülme olabilir. Bazen daralma, zayıflık ve küçülme, devasa, içi boş olan büyümelerden çok daha fırsattır.

Nasıl ki diyoruz zahmette rahmet var, şuanda yaşadığımız süreci de öyle görün.

En büyük tehlike ümitsizliktir. İnsanoğlu ümidini asla ve asla kaybetmemelidir. Tam da bu noktada ümidi büyütmeliyiz. Kürtler üzerinde oynanan oyunun bozulmasının arifesindeyiz. Ümidimizi muhafaza edelim. Bizim işimiz barış da gelse bitmeyecek, bizim işimiz demokrasi de bu ülkeye gelse bitmeyecek. Çünkü biz barışı da, demokrasiyi de büyütmek ve yaygınlaştırmak mecburiyetini, sorumluluğunu taşıyoruz.”

AYDEMİR: BELEDİYE SEÇİMLERİNİ KAZANABİLİRİZ

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ise, HDP’nin bugünlere kadar geldiği süreçte çok badire atlattığını söyledi.

Aydemir, “Hiçbir siyasi parti yoktur ki eş genel başkanları, onlarca vekili, belediye eş başkanları, meclis üyeleri veya siyaset yapabilecek kadroları bu kadar cezaevinde olsun, hukuki kısıtlamalara maruz kalsın ve bunlara rağmen bu siyasi parti ayakta kalabilsin. Bunun bir başka örneği daha yoktur” dedi.

HDP’ye yönelik, batıdan bakınca ‘HDP çok Kürtçü’, doğudan bakınca ‘HDP’yi Türk Solu yönetiyor’ gibi eleştirilerin yapıldığını belirten Aydemir, “Bunların ikisi de doğru değil. HDP ne tam olarak Kürtlerin bir siyasi oluşumu ne de Türk solunun bir siyasi oluşumu değildir. Toplumun bütün katmanlarını oluşturan bir parti yoktur” dedi.

HDP’nin Bingöl Belediyesini kazanabileceğini ifade eden Aydemir, şunları söyledi: “Önümüzde bir yerel seçim var. Bu yerel seçimleri coşkulu, etkili, sonuç odaklı bir şekilde yürütebiliriz. Bingöl Belediyesini kazanabiliriz. Biz toplumun öncüleri olarak önce kendimiz bunu içselleştirelim. Biz Bingöl Belediye başkanlığını kazanacağımıza inanacağız. Neden kazanacağız, haklılığımızdan kazanacağız, adaletten yana olduğumuzdan dolayı kazanacağız, yalandan, hırsızlıktan uzak olduğumuz için kazanacağız. Geçmişte yaşanmış olumsuzlukları bir kenara bırakarak yoğunlaşıp bir araya gelirsek, ben inanıyorum k, Bingöl Belediye Başkanlığı seçimini kazanacağız. Bütün arkadaşlarımızdan da bu sürece kendilerini katmalarını istiyoruz.

Gün geçmiyor ki, zam üstüne zam gelmesin. Elektriğe zam, doğalgaza zam, akaryakıta zam. Bütün bu koşullar yan yana getirildiğinde Bingöl Belediyesi almama gibi bir durumumuz söz konusu olamaz.”

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydemir:, belediye, seçimlerini, kazanabiliriz,
Yorumlar
Haber Yazılımı