Haber Detayı
23 Ekim 2020 - Cuma 20:25
 
Aydemir, Bolu ve Çanakkale üniversiteleri ile ilgili meclise önerge verdi
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile ilgili meclise soru önergesi vererek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
Aydemir, Bolu ve Çanakkale üniversiteleri ile ilgili meclise önerge verdi

Aydemir, “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde, kurumun Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen ve faturalı alacaklar olarak tabir edilen emekli ikramiyesi, ölüm yardımı, makam/temsil/görev tazminatları ve diğer ödemelerden kaynaklanan Sosyal Güvenlik Kurumuna borçları olduğu ve bu borçların muhasebe kayıtlarında izlenmediği görülmüştür. 2019 yılı içerisinde söz konusu borçların 368 No’lu hesaba yansıtılmaması, 2019 yılı mali tablolarında 24.423.389 TL’lik hataya neden olmuştur. Ayrıca 2012 yılında kurulan Teknoloji Fakültesinde öğrenci olmamasına rağmen personel istihdam edildiği ve maaşının ödendiği tespit edilmiştir” diyerek, bunun gerekçesini sordu.

Aydemir, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile ilgili meclise sunduğu önergede ise, “üniversiteye ait olan iki adet taşınmaz üzerinde tesis edilecek irtifak/üst hakkı ihalelerine ilişkin olarak alınan ihale kararlarının 39 yıllık irtifak/üst hakkı bedeli üzerinden vergilendirilmesi gerekirken 1 yıllık bedel üzerinden vergilendirildiği tespit edilmiştir.

Yine Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürlüğüne ait bazı programlara yönelik öğrenci adayları için yapılan özel yetenek sınavlarıyla ilgili olarak, alınan ‘cari harcamalara katkı payı’ adlı ücretin özel bir kooperatife aktarıldığı tespit edilmiştir” ifadelerine yer vererek, konu ile ilgili bir soruşturma açılıp açılmayacağını sordu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydemir,, Bolu, ve, Çanakkale, üniversiteleri, ile, ilgili, meclise, önerge, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı