Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 00:04 Bu haber 414 kez okundu
 
Aydemir, intihar olaylarını meclise taşıdı
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, intihar olayları ile ilgili meclise soru önergesi verdi.
GÜNDEM Haberi
Aydemir, intihar olaylarını meclise taşıdı

Soru önergesinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplandırılmasını isteyen Aydemir, intiharların önlenmesi için bakanlığının bir planının olup olmadığını sordu.

Türkiye’de son günlerde art arda intihar olayları yaşandığını belirten Aydemir, “İstanbul’da dört kardeşin intihar etmesinin ardından Antalya’da dört kişilik bir ailenin, İstanbul Bakırköy’de ise aynı aileden üç kişinin cansız bedenleri bulunmuştur. Adem Yarıcı isimli yurttaş, Hatay Valiliği önünde “Çocuklarım aç iş istiyorum anlamıyor musunuz?” dedikten sonra kendisini yakarak yaşamına son vermiş, dün ise Nezir Kılıç, iş bulamadığı için Cizre Kaymakamlık binasından atlayarak intihar etmiştir. Henüz İstanbul Üniversitesi’nde okuyan Sibel Ünli’nin, yoksulluk ve iş bulamaması nedeniyle intihar etmesinin üzüntüsünü yaşarken dün aynı üniversite de Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 4.sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir’in yine ekonomik sıkıntılar nedeniyle yaşamına son verdiğini öğrendik. Görüldüğü gibi, yaşanan bu acı olayların ortak nedeni işsizlik ve yoksulluktur. İntiharların kişisel psikolojik sorunların sonucu gerçekleştiğini öne sürmek, kişileri çaresizliğe iten ve yaşamına son verme noktasına getiren toplumsal sorunların üzerini örtmektedir” dedi.

Soru önergesinde Bingöl’de yaşanan vakalara da değinen Aydemir, şunları söyledi: “Bingöl ilinde de, 2014-2019 yılları arasında yaşanan, resmi verilere göre (TÜİK, Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü) 550 kişinin teşebbüs ettiği intihar olaylarının, gayri resmi rakamlarla beraber korkunç boyutlara ulaştığınızı görmekteyiz. İntihar teşebbüsünde bulunanların, yaş guruplarına, eğitim durumlarına ve cinsiyetlerine bakıldığında ise çok çarpıcı veriler karşımıza çıkmaktadır. Resmi rakamlar üzerinde yaptığımız araştırmalarda, girişimde bulunanların 76.5’inin kadın, 75’inin 15-24 yaş aralığında, 67’sinin de ilk-orta-lise mezunu oldukları görülmektedir. İntihara teşebbüs etme nedenlerinin; ailesel sorunlar, okul ve gelişim dönemleri sorunları, gelecek kaygısı ve yalnız hme gibi durumlar olduğu görülmektedir. Teşebbüs şeklinin 90’dan fazlasının ilaç-toksik madde ile olduğu, teşebbüs edenlerin  73’ünün de bekar olduğu görülmektedir. Yine 550 kişi üzerinde yapılan araştırmada, kendine zarar verme ve intihar girişiminde bulunanların, 79’unun ev kadını (evde ücretsiz emek veren kadınlar), 178’inin öğrenci, 78’inin de işsiz olduğu; kadınların, aile içi şiddet, iletişim sorunları, baskı, tehdit; öğrencilerin, okul sorunları, sınav ve gelecek kaygısı, karşı cinsle yaşanan sorunlar; işsizlerin, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı, psikolojik travmalar gibi nedenlerle teşebbüs ettikleri görülmektedir. İntihara teşebbüs eden kişilerin 24’ünden teşebbüs sonrası psikiyatri konsültasyonu istenmiş, 3ü yatarak tedavi edilmiş, intihar eden her beş kişiden birinin de tekrar intihar ettiği tespit edilmiştir. Kendine zarar verme ve intihar girişimlerinin, 62.1’inin il merkezinde, 23.6’sının Genç ilçesinde, 8.6’sının Solhan ilçesinde, 5.3’ünün Karlıova ilçesinde, 0.4’ünün ise Yedisu ilçesinde meydana geldiği görülmektedir.

İntihar edenlerin 76.5’inin kadın olması, erkek egemenliğinin yarattığı çok yakıcı başka bir sorunu daha ortaya koymaktadır. Kayıtlara intihar olarak geçen bu ölümlerin bir kısmının cinayet sonucu meydana geldiği veya kadınların intihara zorlandığı bilinmektedir. Ne var ki, kadın cinayetlerinde soruşturma ve kovuşturma aşamalarında gerekli özen gösterilmemekte, kadına yönelik şiddet konusunda uzmanlaşmış sosyal hizmetler uzmanları, kolluk görevlileri ile savcı ve hakimlerin bulunmaması nedeniyle “kadın intiharları” detaylı biçimde araştırılmadan dosyalar kapatılmaktadır.”

Aydemir, Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti:

-Son günlerde ardı ardına intiharlarla ilgili bir inceleme de bulundunuz mu?

-Basına yansıyan intiharların çoğunun ortak nedeninin işsizlik ve yoksulluk olduğu Türkiye’de görülmektedir. Ne var ki, yurttaşlar yaşamlarından vazgeçecek kadar derin bir çaresizliğin içindeyken hükümetin gündeminde halen işsizlik ve yoksulluk sorununun olmadığı görülmektedir. Tüm yurttaşların insanca koşullarda çalışabilmesi ve yaşayabilmesi için ekonomik kriz karşısında herhangi bir planlamanız bulunmakta mıdır?

-“Çocuklarım aç, iş istiyorum” diyen bir yurttaşın maddi sıkıntılar yaşayan gencecik üniversite öğrencilerinin intihar ettiği bir ülkede neden halen tek bir bakan istifa etmemiştir?

-Bingöl’de yüksek oranda intiharların yaşandığı görülmektedir. İlimizde yaşanan intiharların önlenmesi için bölgemize özgü bir planlamanız var mıdır?

-Bingöl’de yurttaşlar, işsizlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle çok ciddi bir gelecek kaygısı içindedir. Bingöl’de işsizliği azaltmak ve istihdamı arttırmak için herhangi bir planlamanız var mıdır?

-Bingöl’de intihar girişiminde bulunanların 76.5’inin kadın olduğu görülmektedir. Kayıtlara intihar olarak geçen bu olayların kaçı şüpheli ölümdür? İntihar eden kadınların kaçı daha önce şiddete uğramış veya bu şikayette başvuruda bulunmuştur?

-Bingöl’de kadınlar arasında ki yüksek intihar oranlarının nedenleriyle ilgili bir araştırmanız bulunuyor mu?

-İlimizde kadınların istihdama katılımını arttırmak, sosyal ve kamusal hayata daha fazla katılarak güçlenmelerini sağlamak için ne gibi çalışmalarınız bulunmaktadır?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydemir,, intihar, olaylarını, meclise, taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı