Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 00:34 Bu haber 1156 kez okundu
 
Aydemir, Karataş için soru önergesi verdi
Halkların Demokratik Partisi(HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Üst yutak kanseri tedavisi gören Orhan Karataş için TBMM’ye soru önergesi sundu.
GÜNDEM Haberi
 Aydemir, Karataş için soru önergesi verdi

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesini sundu.

Üst yutak kanseri tedavisi gören Bingöllü Orhan Karataş’ın kullandığı ilaçlar konusunda yaşadığı mağduriyetin giderilmesini dile getiren Aydemir, soru önergesinde şunları söyledi:

“Bingöllü yurttaşımız Orhan Karataş Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalığı teşhisiyle, immünöterapi tedavisi almaktadır. Tedavi kapsamında Keytruda 100mg ilaç kullanması gerekmektedir. Orhan Karataş’ın Keytruda 100mg ilacını 21 günde 2 kutu şeklinde alması gerekmektedir. Keytruda 100mg ilacının Türkiye’de bulunmadığını, yurt dışından geldiğini ve fiyatının çok yüksek olduğunu, bu durumda da ilacı alamadığı için tedavisinde aksama olduğunu belirterek, mağduriyetini dile getirmektedir. Orhan Karataş’ın ve onun durumundaki tüm Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalarının ilaç temini konusunda yaşadıkları bu sıkıntıların acilen çözüme kavuşturulması ve ilacın tedarik edilmesi, SGK kapsamına alınması gerekliliği malumdur. Keytruda 100mg ilacının fahiş fiyatlarda olmasıyla ilgili mağduriyetler daha öncede sıkça dile getirilmiş meclis gündemine taşınmış, medyaya yansımıştır. Hatta bu konuyla ilgili dava bile açılmıştır.

Bahse konu Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalığı, sağlık sorununa ilişkin sorunlarının tedavisi ve ilaç tedariki konusunda acilen çözüm getirilmezse yaşanan mağduriyetler daha da artacak ve ölümlere yol açacaktır. Bu bağlamda;

1) Bingöllü yurttaşımız Orhan KARATAŞ’ın Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalığının tedavisiyle ile ilgili bir çalışma yürütecek misiniz?

2) Türkiye’de Keytruda 100mg ilacı yok mu? Yoksa neden yok?

3) Keytruda 100mg ilacının tedariğini sağlayıp, SGK kapsamına alarak, bu ilacı kullanmak zorunda olan, Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalarının mağduriyetlerini giderecek misiniz?

4) Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalığı ve Keytruda 100mg ilacının kullanımı ile ilgili herhangi bir çalışmanız olacak mı?”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Aydemir,, Karataş, için, soru, önergesi, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı