Haber Detayı
06 Haziran 2020 - Cumartesi 00:14 Bu haber 739 kez okundu
 
Aydemir: Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, 3 milletvekilinin, vekilliğinin düşürülmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu yaşananların ilk olmadığını, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Aydemir: Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekillikleri önceki gün düşürülmüştü.

Konu ile ilgili açıklama yapan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, HDP milletvekillerine yönelik yıllardır aynı uygulamaların yürütüldüğünü belirterek, mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Aydemir, “Biz bunlara parti olarak yabancı değiliz. 90’lı yılların başında DEP milletvekillerine de aynı uygulamalarda bulunulmuştu. Yine 4 Kasım 2016 tarihinde başta eş genel başkanlarımız Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, yine bir önceki dönem grup başkanvekilimiz İdris Baluken başta olmak üzere 11 vekil hakkında da benzer uygulamalar yapılmıştı.

Buda yetmedi. Son 31 Mart yerel seçimlerinde, seçim tarihinde eşi benzeri olmayan, yüzde 60, 67, 70 gibi oranlarda halkın iradesiyle seçilmiş olan belediye başkanlarımıza kayyum darbesi yapılması suretiyle hiçbir hukuki delil sunulmadan keyfi ve zorbalığa dayanan mekanizmalarla belediye başkanlarımız cezaevlerine atıldı ve belediye başkanlıkları ellerinden alındı. Hiçbir zaman şeffaflıktan, aydınlıktan, hukuktan, adaletten, demokrasiden korkmuyoruz, bunun mücadelesini veriyoruz. Bu mücadelemizden asla geri durmayacağımızı belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

Bu tür yöntemlerin hiçbir zaman başarılı olmadığını ifade eden Aydemir, şunları söyledi: 1960’ta 27 Mayıs darbesiyle Menderes ve arkadaşları gitti, 12 Mart darbesiyle bir sürü insan cezaevlerine atıldı, mağdur edildi, akabinde 12 Eylül darbesiyle tüm demokrat muhalif güçler cezaevlerine atıldı, sürüldü, işkencelerden geçirildi. Yine 28 Şubat’ta, şuanda iktidar olan AKP geleneğinin dayandığı Refah Partisi, Saadet Partisi geleneğine yönelik de hukuk dışı bir darbeye maruz kalındı.

İşte bu darbeye maruz kalmasına rağmen AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan hep şunu der:

Sandıkla gelen sandıkla gider. Bizim için esas olan milletin iradesidir. Bu sadece kendileri için geçerlidir. AKP ve MHP sadece kendisine demokrattır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydemir:, Mücadeleden, vazgeçmeyeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı