Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 00:17 Bu haber 1081 kez okundu
 
Aydemir: Yargı beyin kanaması geçirdi
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ülkenin en önemli sorunlarından birinin yargı mekanizması olduğunu belirterek, yargının bu halden kurtulması gerektiğini belirtti.
GÜNDEM Haberi
Aydemir: Yargı beyin kanaması geçirdi

Son bir hafta içerisinde farklı şirketler tarafından yapılan araştırmalarda, “Ülkemizin en ciddi sorunları nelerdir?” diye sorulduğunu ve ilk 5 sorun arasında ‘adalet mekanizmasının’ çıktığını ifade eden Aydemir, “adaletin düşmüş olduğu hâl, ilk 5 içerisinde sayılan en ciddi problemler arasında. Meclisimizin büyük bir çoğunluğu hukukçu; yargıçlıktan, avukatlıktan, savcılıktan gelen arkadaşlarımız; buradan genelde meclisimize, özelde de bu arkadaşlarımıza çağrımız şudur: Adaletin, yargının; düşmüş olduğu bu hâlden bir an önce kurtarılması gerekir” dedi.

Aydemir, şunları söyledi: “AKP hükûmetleri döneminde, özellikle de son, tek adam rejimiyle birlikte yargı, gerçekten âdeta beyin kanaması geçirdi; geçirmiş olduğu bu beyin kanaması neticesinde felç, felç durumunun ötesinde de bitkisel hayata girdi.

Bununla ilgili yargı uygulamalarını, özellikle de AKP Hükûmetinin talimatıyla harekete geçen savcıların ve bu savcıların hazırlamış oldukları fezlekeler sonucunda hakkında yargılama yapılıp şu anda cezaevinde tutulan bir önceki Grup Başkan Vekilimiz Sevgili İdris Baluken’in yargılama sürecini çok kısa bir şekilde Sayın Meclisle paylaşmayı düşünüyorum.

İdris Baluken hakkında örgüt propagandası ve toplantı yürüyüşü yasasına muhalefet etmekten dolayı onlarca fezleke ve fezlekeler sonucunda da iddianame hazırlanarak davalar açıldı. İdris Baluken’le ilgili hiçbir şekilde örgüt üyeliğinden herhangi bir iddianame hazırlanmadı. Hazırlanan iddianamelerin çokluğundan dolayı yargılamayı yapan mahkeme, özellikle bu kürsüden yapmış olduğu konuşmaları, hakkında kurulan hükme delil teşkil etti. Bundan dolayı, yapmış olduğu konuşmaların süreklilik arz etmesi, kasta yoğunluk gerekçesiyle âdeta yapmış olduğu 7 konuşma yani 7 tane elma bir araya getirildi, zorlama bir şekilde armut yaratıldı ve neticede, mahkemenin vermiş olduğu kararda, İdris Baluken hakkında iddianame hazırlanmamasına rağmen, yedi sene altı ay örgüt üyeliğinden hüküm verildi.

Yine, bununla da yetinilmedi, bu kürsüden yapmış olduğu konuşmalar gerekçe gösterilerek hakkında, propaganda ve 2911 sayılı Yasa’ya muhalefetten dolayı ayrı ayrı dokuz yıl iki ay hapis cezası verildi. Yani toplamda on altı yıl sekiz ayla cezalandırıldı.

Daha bir ay önce bu Meclisten çıkan bir yasa vardı, bu yasada da aynen şu belirleme yapıldı, denildi ki: “Bir düşüncenin açıklanmasının propaganda suçu olabilmesi için iki kritere bakılır. Birincisi eleştiri sınırları içerisinde kalmış mı, ikincisi ise basına haber verme sınırları içerisinde mi, değil mi?”

Şimdi, buradan, özellikle de şu anda ülkemizdeki yüksek mahkeme olan Yargıtaya çağrımız şudur: İdris Baluken’le ilgili talimat neticesinde verilmiş bu kararı gözden geçirecek misiniz? Haksız, âdeta hukukun, meri yasaların ayaklar altına alınıp çiğnenmesi sonucunda verilen bu kararlar sizi tatmin ediyor mu?”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydemir:, Yargı, beyin, kanaması, geçirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı