Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 00:06 Bu haber 790 kez okundu
 
“Ayrımcılık suç, eğitim haktır”
Barolar, Aksaray Mehmetçik İlkokulu`nun bazı velilerinin otizmli öğrencilere karşı eylem yapmasına tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
“Ayrımcılık suç, eğitim haktır”

Bingöl Barosu, konu ile ilgili tüm illerin barolarının imzasının bulunduğu basın açıklamasını paylaştı. Açıklamada, “Aksaray Mehmetçik İlkokulu`nun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı eylem yaptığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Otizmli çocukların, kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri, öncelikle kınıyoruz.

Tüm çocuklarımızın çok değerli olduğunu, insanların hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmadan ve ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğini, böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağını hatırlatıyor, tüm okullarda otizmli çocuklarımızın eğitimi için gerekli şartların sağlanarak, ayrımcılığa yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gereğinin altını çiziyor ve tüm çocuklarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Yaşanan bu üzücü olayla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturma sonucunu beklemekle birlikte, bu olayın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz.

Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız” denildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Ayrımcılık, suç,, eğitim, haktır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı