Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 00:25
 
“Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu” toplantısı düzenlendi
İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla tüm Türkiye’de aynı gün ve saatte düzenlenen ‘Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’ toplantısı Vali Kadir Ekinci Başkanlığında yapıldı.
GÜNDEM Haberi
“Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu” toplantısı düzenlendi

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Türkiye genelinde aynı gün ve saatte düzenlenen toplantı ilk olarak İl Sağlık Müdürü M. Emin Gündoğdu tarafından yapılan slayt sunumu ile başladı. Gündoğdu yaptığı sunumda, Bingöl’de bağımlılık konusu hakkında yapılan çalışmaları, alınan tedbirleri ve istatistik bilgileri paylaştı.

Daha sonra Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şubesi temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt tarafından ‘sigara, alkol, madde ve kumar’ konulu sunum yapıldı. Ayrıca Yeşilay tarafından uygulanan ‘Yeşil Dedektör’ projesi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu.

Toplantıya başkanlık eden Vali Kadir Ekinci de yapığı değerlendirme konuşmasında şunları söyledi:

“Bingöl’de ‘uyuşturucu, kumar, tütün ve teknoloji’ gibi bağımlılık yapan tüm unsurlar ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm kurumlarımızla işbirliği içerisinde mücadelemizi devam ettireceğiz İnşallah.  Bu kapsamda bakanlığımızın ‘UYUMA’ (Uyuşturucu İle Mücadelede Mobil Uygulama) projesinin de İl Sağlık Müdürlüğümüzün faaliyetlerine dâhil edilmelidir.

Çocuklarımız bizler için son derece kıymetlidirler. Bir çocuğun bazen ili ve ülkeyi aşan potansiyeli olabilir. Her çocuğun ayrı birer değer olduğu inancıyla ve yine yarınların huzuru ve güveni adına çocuklarımızla daha fazla ilgilenmeliyiz. Tek bir çocuğunuzun dahi herhangi bir maddeye bağımlı olmaması hedefiyle çalışmalıyız. Bir insanı yaşatan alemi yaşatmış olur ilkesinden hareketle her çocuğumuzu ayrı ayrı ele almalı ve korumalıyız.  Dolayısıyla bir çocuğumuzu bile bu bağımlılıktan el birliği ile kurtarabilirsek ne mutlu bize. Bu konuda emek harcayan tüm arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum.

Malumunuz uyuşturucunun, kaçak sigaranın ya da diğer unsurların arzını kesmek her şeyden önemlidir. Arkadaşlarımızın bu konuda yoğun mesailerinin ve ciddi emeklerinin olduğunu biliyorum. Metruk binaların yıkımı ve parklardaki ışıklandırma konularında valilik olarak, yerel yönetimler ve kaymakamlıklar olarak gereken hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Parkların ve okul çevrelerinin ışıklandırılması ile birlikte güvenlik birimlerimizin güvenlik kameraları ile daha işlevsel görev yapabilmeleri sağlanacaktır.

Kurumlarımız bağımlılıkla mücadele konusunda üzerlerine düşeni hakkıyla yapma gayreti içindeler. Ancak bu zehre alışmış çocuklarımız için ayrı bir sayfa açmamız, daha farklı yöntem ve teknikler geliştirmemiz lazım. Gençlerimize ulaşma, onlarla daha fazla zaman geçirme, farklı etkinliklerle bazı davranışlar kazandırma konusunda daha aktif olmalıyız.  Yaş grupları açısından bakıldığında özellikle Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden, diğer kurumlarımız ile de istişare ederek projeler bekliyoruz. Yaptığınız taslak projeleri bizimle paylaşın. Bizler, Valilik ve Belediye olarak bu projenin içerisinde olacağız. Bundan sonraki toplantıda inşallah bunun detaylarını konuşacağız.

Yeşilay her halükarda bu projenin içinde olmalıdır. Tüm kurumlarımız ile mümkünse lise mezunu yaş grubuna hitap edecek tarzda bir proje istiyoruz. Öncelikli olarak bu potansiyeli tespit etmek lazım. Bu potansiyel gruba nasıl yaklaşılır? Bürokrasinin dili yerine yaş grubunun psiko-sosyal ihtiyaçlarını gözeten pedagojik bir dil ile gençlerimize hitap etmeliyiz. Çünkü mesajı sağlıklı iletmenin yolu kullanılan doğru dilden geçer. Bu noktada, Yeşilay Gönüllüsü vatandaşlarımız esnafın nabzını tutan, her şeyi gören ve işiten motorize gücümüzdür. Her bir esnafı bağımlılıkla mücadele elçisi yapabilirsiniz. Bu çerçevede birer sticker verebilirsiniz. Sürece esnafı ve diğer vatandaşlarımızı dahil etmedikçe sadece emniyet, jandarma ve kamu görevlileri eliyle mücadele yetersiz kalacaktır. Hazırlayacağımız projelerde bilhassa vatandaşımız aktif şekilde yer almalıdır. Gençlerimiz geleceğimizdir, onlar bizim için önemlidir. Katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

İnşallah 2019 yılı bağımlılıkla mücadelede daha fazla yol aldığımız bir yıl olur.  Rabbü-l alemin en azından bir çocuğumuzu bu bağımlılıktan kurtarabilmeyi hepimize nasip etsin. Allah yardımcınız olsun.”

Toplantıda bağımlılıkla mücadele il koordinasyon kurulu hakkında genel bilgilendirme, kurulların ve teknik çalışma gruplarının belirlenmesi ve bunların çalışma esasları ile kargo firmaları denetleme işlemleri hakkında gündem maddeleri görüşüldü.

İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda gerçekleşen programa Vali Kadir Ekinci’nin yanı sıra Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcısı Yusuf Gemici, İlçe Kaymakamları, İl Müdürleri, Yeşilay İl Temsilcisi ve kurul üyeleri katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bağımlılıkla, Mücadele, İl, Koordinasyon, Kurulu”, toplantısı, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı