Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 02:21
 
BağlantıPilot üniversitelerin tecrübe paylaşım toplantısı yapıldı
“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında ihtisas üniversitesi seçilen yükseköğretim kurumlarını ziyaret ve faaliyet performanslarını izleme toplantılarının ilki, Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
BağlantıPilot üniversitelerin tecrübe paylaşım toplantısı yapıldı

Toplantıya Bingöl Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Projelerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz katıldı.

Düzce Üniversitesi Rektörlük Çalıştay Salonu’nda düzenlenen programa; YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Ajanslarından yetkililer, ihtisas üniversitesi rektörlerinden; Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ile Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Bilgin, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz ile diğer üniversitelerin rektör yardımcıları, koordinatörler ve akademisyenler katıldı.

Toplantıda konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında desteklenen üniversitelerin faaliyet performanslarının izlenmesi ve tecrübe paylaşımı için ilk toplantının yapıldığını söyledi.

Yükseköğretim sisteminde birçok yenilikçi uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Naci Gündoğan, eğitim-öğretimde kalite, çeşitlilik ve bölgesel kalkınmanın önemine değindi.

En önemli yapısal değişimin ihtisaslaşma çalışmaları olduğuna dikkat çeken Gündoğan, proje ile üniversitelerin eğitim-öğretim ve araştırma dışında bulunduğu bölgenin potansiyelini etkin kullanma, bölgenin ihtiyaç duyacağı insan kaynağını değerlendirme gibi olanaklar sağlayacağını söyledi.

Tüm üniversitelerin aynı misyona sahip olmasının gelişmeye engel olacağı tespitinde bulunan Gündoğan, üniversitelerin bir kısmının eğitim, bir kısmının araştırma, bir kısmının ise bölgesel kalkınma alanlarında ülkemize katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

2015 yılında YÖK ve Kalkınma Bakanlığı’nın devlet üniversitelerine yönelik  “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi”ni başlattığını dile getiren Gündoğan, 2016 yılında 5, 2018 yılında da 5 olmak üzere 10 üniversite ile sürece devam ettiklerine işaret etti.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ise, ihtisas üniversitesi seçilen yükseköğretim kurumlarının ilk tecrübe paylaşım toplantısına ev sahipliği yaptıkları için mutluluk duyduğunu belirterek başarılı ve verimli bir toplantı olmasını temenni etti. Programın sabah oturumu bazı üniversite rektörlerinin konuşmaları ile devam etti.

Programın öğleden sonraki bölümündeyse; ihtisas üniversitesi rektörleri, rektör yardımcıları ve akademisyenleri, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (DÜBİT) gerçekleştirilen sabun ve koku atölye çalışmalarına katıldı. Konuk rektörler, bölge bitkilerinden sabun, krem ve koku yapımını deneyimledi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BağlantıPilot, üniversitelerin, tecrübe, paylaşım, toplantısı, yapıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BağlantıPilot üniversitelerin tecrübe paylaşım toplantısı yapıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı