Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 00:05 Bu haber 1372 kez okundu
 
Bakan Kurum, topu belediyeye attı
Bakan Kurum, ‘Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ne zaman yeniden başlatılacaktır?’ sorusuna, “yapılacak uygulamalara yönelik Bingöl Belediye Başkanlığı yetkilendirilmiş olduğundan iş ve işlemler belediyece yürütülmektedir” yanıtını verdi.
GÜNDEM Haberi
Bakan Kurum, topu belediyeye attı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ve Konya Milletvekili Esin Kara’nın, kentsel dönüşüm mağduriyeti ile ilgili meclise sundukları soru önergesine cevap verdi.

ERDEM’İN SORU ÖNERGESİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu soru önergesinde, Kültür Mahallesi’nin 2012 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini belirterek, “2012 yılından 2019 yılı Temmuz ayına kadar eskidiği ve tadilata ihtiyaç duyduğu için Kültür Mahallesinde kaç evin yıkımı gerçekleştirilmiştir? Yıkılan evlerde kalan vatandaşların mağduriyetini gidermek adına bakanlığınızca bir çalışmanız olmuş mudur? Olmadıysa ne zaman çalışma yapmayı planlıyorsunuz?

2018 yılında Bingöl Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm adı altında başlatılan ve 5 etap olarak ihalesi gerçekleştirilerek temel atma töreni yapılan proje 31 Mart 2019 belediye seçimleri sonrasında neden durdurulmuştur? Yeni yönetim projeye devam edecek midir?

Proje kapsamında kentsel dönüşüm yapılacak alandaki evlerinden çıkarılan ve evleri yıkılan 659 hak sahibine verilen kira yardımının Eylül ayı içerisinde biteceği doğru mudur? Yaklaşık iki ay gibi kısa süre kalması sebebiyle endişe içerisinde olan vatandaşlar için bakanlığınızca bir düzenlemeniz olacak mıdır? Bu hususta vatandaşa ne zaman bir açıklama yapmayı planlıyorsunuz?

Yaklaşık 7 yıllık bir süreyi kapsayan, hem Kültür Mahallesi vatandaşlarını hem de 659 hak sahibini ilgilendiren söz konusu proje ne zaman bitecek ve konutlar hak sahiplerine ne zaman teslim edilecektir?” diye sordu.

KARA’NIN SORU ÖNERGESİ

MHP Konya Milletvekili Esin Kara da, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, kentsel dönüşüm ile ilgili mağduriyeti dile getirerek, projenin ne zaman başlatılacağı konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan bilgi istemişti.

Kara, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “15 Ekim 2018 tarihinde Bingöl İli Kültür Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projesi başlatılarak hak sahipleri evlerinden tahliye edilmiş ve evler proje kapsamında yıkılarak arsa temizlenmiştir. Daha sonra proje kapsamında evlerin temeli atılmış ancak belediyenin mali yapılanmaya gitmesiyle şantiye çalışmaları durdurulmuştur. 

Hak sahiplerine yönelik vadedilen 18 aylık süre tamamlanmasına rağmen evlerin yapımına başlanamamasının yanında kira yardımı da yapılmamıştır. Bu belirsizlik hak sahipleri için endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Mülk sahipleri kentsel dönüşüm projesinin akıbeti hakkında net açıklamalara ulaşamamaktadır.

Bu bilgiler çerçevesinde; 

-Kentsel Dönüşüm Projesi ne zaman yeniden başlatılacaktır?

-Hak sahiplerine ödenecek kira yardımları neden ödenmemiştir ve hak sahiplerine kira yardımı ödemeyi düşünüyor musunuz?

-Hak sahiplerinin yaşamış olduğu mağduriyeti gidermeyi düşünüyor musunuz, eğer düşünüyorsanız buna yönelik planlamanız nedir?”

BAKAN KURUM’UN CEVABI

Kentsel dönüşüm projesinin ne zaman başlayacağı konusunda bilgi vermeyen ve bu konuda topu belediyeye atan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kira yardımının 36 aya çıkarılabileceğinin sinyalini verdi.

Kurum, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’in soru önergesine verdiği yanıtta, “Bingöl Merkez Kültür Mahallesi sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 15.10 hektarlık alan, 6306 sayılı ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ kapsamında 2017/9851 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına istinaden ‘Riskli Alan’ ilan edilmiş olup 17/03/2017 tarihli ve 30010 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yürütülen dönüşüm projesi çalışmaları kapsamında, hak sahipleriyle yapılan uzlaşma görüşmeleri sonucunda 92 oranında anlaşma sağlanmış olup; bu kapsamda 295 adet yapı (856 adet bağımsız birim) yıkılmıştır.

-KİRA YARDIMI 36 AYI GEÇEMEYECEK-

Riskli alanlarda bulunan ve anlaşma sağlayarak yapısı yıkılan hak sahiplerine ödenmek üzere, Bingöl Belediyesinin talebi ile 24 ay kira yardımı Bakanlığımız Makam Olur’u ile uygun görülmüştür. 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliğinin 16’ıncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘Riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresi 36 ayı geçmemek şartı ile ilgili kurumca belirlenir’ hükmü uyarınca, Bingöl Belediyesinin talep etmesi halinde kira yardımına devam edilmesi hususu bakanlığımızca yeniden değerlendirilebilecektir.

Söz konusu riskli alanda yapılacak uygulamalara yönelik Bingöl Belediye Başkanlığı yetkilendirilmiş olduğundan, alandaki iş ve işlemler ilgili belediye tarafından yürütülmektedir.

Önergede yer alan diğer hususlara ilişkin olarak Bingöl Belediye Başkanlığından bilgi istenmiş olup, bakanlığımıza iletilmesi halinde ayrıca gönderilecektir” ifadelerine yer verdi.

Bakan Kurum, Konya Milletvekili Ersin Kara’nın önergesine verdiği cevapta da, kira yardımı olarak kullanılmak üzere Bingöl Belediye Başkanlığına 8 milyon 461 bin 560 TL gönderildiğini söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Kurum,, topu, belediyeye, attı,
Yorumlar
Haber Yazılımı