Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 19:50
 
Bakan Pakdemirli’den ‘fidan dikin’ çağrısı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay başta olmak üzere tüm illerde vatandaşları ağaç dikmeye davet etti. Bingöl’de 140 bin fidan sahiplendi.
GÜNDEM Haberi
Bakan Pakdemirli’den ‘fidan dikin’ çağrısı

Orman yangınları ile ilgili açıklama yapan Bakan Pakdemirli, “Hatay İlimizde, 5 Eylül 2020 tarihinde Samandağ İlçesinde, 9 Ekim 2020 tarihinde ise Belen ilçesinde çıkan orman yangınları hepimizi derinden üzmüştür.

Bu yangınlarda binlerce ağacımızı ve yaban hayatımızı maalesef kaybettik. Kimi vatandaşlarımızın evi, işyeri veya eşyası zarar görürken, en büyük tesellimiz vatandaşlarımızın canına zarar gelmemesi olmuştur” dedi.

Orman yangınlarına karşı vatandaşların duyarlığının takdire şayan olduğunu belirten Bakan Pakdemirli,

“Özellikle Belen yangını sonrası yanan alanların yeniden ağaçlandırılması amacıyla, ülkesine, toprağına, memleketinin yeşil dokusuna sahip çıkan ve bu maksatla kampanya başlatan kurum ve kuruluşlardan spor kulüplerine, belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına, sanat camiamıza ve bütün vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki yanan alanların 1 m²'si dahi başka bir amaçla kullanılmayacak ve tamamı yeniden ağaçlandırılacaktır. Yanan orman alanları Anayasa'mızın 169’uncu maddesi gereği yeniden ağaçlandırılmak zorunda ve Anayasal koruma altındadır.

2019 yılında ülke genelinde 333 milyon adet fidan toprakla buluşturulmuştur. Hatay ilimizde 2020 yılında yanan alanlarda da bir yıl içerisinde yaklaşık 5 milyon adet fidanın toprakla buluşturulması sağlanacaktır.

Ülkemizde fidan dikim mevsimi henüz başlamamış olup Kasım ayı ile birlikte ilk fidanların dikilmesi planlanmaktadır. Ayrıca her bir bölgemizin farklı iklim yapısı ve ekosistemi mevcut olduğundan bu alanların yeniden ağaçlandırılmasında hangi tür ve vasıfta fidanların kullanılacağını da Orman Genel Müdürlüğümüz planlamakta ve hazırlıklarını yapmaktadır.

Hatay İlimizde yanan alanların ağaçlandırılmasına katkı sağlamak isteyen vatandaşlarımızı her iki yanan alanda da, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü, #GeleceğeNefes kampanyası çerçevesinde bizimle birlikte fidan dikmeye davet ediyorum” açıklamasında bulundu.

PAKDEMİRLİ: TÜM İLLERDE FİDAN DİKMEYE DAVET EDİYORUM

Pakan Pakdemirli, 11 Kasım’da ülke genelinde düzenlenecek ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası kapsamında tüm duyarlı vatandaşları kendi illerinde fidan dikmeye davet etti.

Bingöl’de 140 bin fidan sahiplendi

Bakan Pakdemirli’nin bahsettiği “Geleceğe Nefes” kampanyası, gelecegenefes.com adresi üzerinden devam ediyor.

Bakanlık tarafından oluşturulan https://gelecegenefes.com adresinden vatandaşlar fidan sahiplenerek kampanyaya destek oluyor. 2020 yılın için 658 bin hedef konulan Bingöl’de, dün itibariyle sahiplenen fidan sayısı 140 bin 412 (yüzde 21) oldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Pakdemirli’den, ‘fidan, dikin’, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı