Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 09:54
 
Bakanlara sordu: binalar depreme dayanıklı mı?
CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, bakanlıklara önerge vererek, Bingöl’deki binaların depreme dayanıklılık testlerinin yapılıp yapılmadığını sordu.
GÜNDEM Haberi
Bakanlara sordu: binalar depreme dayanıklı mı?

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, birinci derecede deprem bölgesinde yer alan ve sık sık depremlerle gündeme gelen Bingöl’ü meclis gündemine taşıdı.

Çelebi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığına soru önergesi vererek, Bingöl’de bulunan bakanlıklara bağlı binaların depreme dayanıklılık durumunu sordu.

Çelebi önergesinde, bakanlara şu soruları yöneltti:

-Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşların Bingöl ilinde depreme karşı hassas olduğu tespit edilen ve güçlendirme çalışması yapılan bina sayısı nedir? Bunlardan kaçı kamu binasıdır?

-Bingöl ilinde bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşların binalarının depreme karşı dayanıklılık testi yapılmış mıdır? Dayanıklılık testi yapılan bina sayısı kaçtır? Kurum ve kuruluşlar ile il merkezi ve ilçelere göre dağılımı nedir?

-Bingöl ilinde bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşların binalarının deprem tahkikat raporları çıkarılmış mıdır? Çıkarıldıysa sonuçları nedir?

-Bingöl iline 2018 yılında bakanlığınıza tarafından depreme karşı önlem alma için ayrılan kaynak miktarı nedir? Ne kadarı harcanmıştır? 2019 yılında ne kadar kaynak ayrılmıştır?

-Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşların Bingöl ilinde sivil savunma konusunda yaptıkları çalışmalar nelerdir?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakanlara, sordu:, binalar, depreme, dayanıklı, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı