Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 00:04 Bu haber 356 kez okundu
 
Bakanlıktan yaşlılara: Sokağa çıkmayın
Bingöl Valiliği, 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik hastalığı olan vatandaşların dışarı çıkmalarının yasaklanması kararı ile ilgili açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
Bakanlıktan yaşlılara:  Sokağa çıkmayın

Çin’de başlayan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs Türkiye’de de hızla yayılmaya başlandı. Virüsün önüne geçilebilmesi için önlemler artırılırken, 65 yaş üstü vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı getirildi.

Karar ile ilgili Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, ihtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların 112, 155 ve 156 acil hatlarını aramaları halinde her türlü ihtiyaçlarının karşılanacağı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs (Covid-19) salgınında en temel risk unsuru toplumsal alanlarda virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması ve 65 yaş ve üzeri, bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan insanların üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturarak insan hayatını tehdit etmesidir.

Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir.

Ancak 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız ile yukarıda anılan kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız büyük risk altında olmasına rağmen toplumsal hareketliliğin içine girmekte; halka açık alanlarda, parklarda bir araya gelmekte, zorunlu olmamalarına rağmen toplu taşıma araçlarında seyahat ederek hem kendileri hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturmaya devam etmektedirler.

Bu durumun devam etmesi 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız kendi hayatlarını ve toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturarak salgının yayılmasını; vaka sayısı ve tedavi gereksinimi arttırarak, vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmesi riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

Yukarıda açıklanan nedenler, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi kapsamında; Valiliğimizce alınan 21.03.2020 tarih ve 2020/02 sayılı Yasaklama kararı ile Umuma Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında alınan 21.03.2020 tarih ve 2020/05 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla 21.03.2020 tarihi saat 24.00’den sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.

Anılan kararlar yürürlüğe girdikten sonra; İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız ihtiyaç durumunda 112, 155 ve 156 acil hatlarımızı aramaları halinde her türlü ihtiyaçları karşılanacaktır.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakanlıktan, yaşlılara:, , Sokağa, çıkmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı