Haber Detayı
06 Ağustos 2021 - Cuma 18:20
 
BAL HASADI BAŞLADI
Genç ilçesinde yayla ve uygun arazilere yerleşen bal üreticileri, binlerce kovanda bal üretimine başladı
EKONOMİ Haberi
BAL HASADI BAŞLADI

Üreticiler, havanın sıcak olması nedeniyle sabah erken saatlerde kovanları açarak sağım yapıyor. Üreticiler, kovanlardan topladıkları petekleri, çadırlarda sağım makinesiyle sağarak, satışa hazır hale getiriyor. Arıcılar, kuraklığa rağmen bal hasadının iyi geçtiğini belirtti.

“KURAKLIK ETKİLESE DE HASATTAN MEMNUNUZ”

Genç ilçesinde bal hasat mevsiminin başladığını belirten Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, arıcıların kuraklığa rağmen hasattan memnun olduğunu söyledi.

Üzer, “15 Temmuz'dan önce 900 üyemizle 140 bin arı kovanımızla yaylarımıza yerleşmiştik. 1 Ağustos itibariyle kent genelindeki sağımlarımız başladı. Genç ilçesine bağlı Çotele yaylasında sağım işlemini gerçekleştirdik. İlkbahar zayıf geçti ama şuan hasatlarımız iyi görünüyor. Tek amacımız dünya ikincisi olan balımızın değerini markalaştırıp dünya birincisi ünvanlı yapmaktır. Sağımlarımız da en iyi balı almaya çalışıyoruz. Tüm üreticilerimize hayırlı ve bereketli olsun inşallah” şeklinde konuştu.

“BAL ŞİFA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR”

Arıcılardan Nevzat Çağlayan ise, “3.nesil arıcıyım ve kendimi bildim bileli arıcılık yapıyorum. Hiçbir zaman böyle kurak bir sene yaşamadık ama şükürler olsun ki geven bal verdi. Diğer bitkilerin olmamasına rağmen gevenin verdiği bal bize yetmese de en azından bizi baldan mahrum bırakmadı. Bu yaşadığımız kuraklıkta arılarımızı dahi kurtaramama tehlikesi varken şükürler olsun ki bu sezonu da kazasız belasız atlattık. Bugün de buraya arılardan bal almak için hasat için geldik. Evet, çok aşırı derecede bal olmasa da en azından zarar da etmedik. Bingöl balı değil Türkiye'nin dünyanın en iyi florasına sahip. Zaten bunu da yarışmalarda ispatladık. Bir aksilik olmazsa ileride daha üst düzeylerde görünür hale gelecektir. Hatta dünyanın en iyi balı diye lanse edilirse abartı bile olmayacaktır. Biz dünyanın en iyi balının burada çıktığına inanıyoruz ve bunu da inşallah arıcılarımızla beraber temiz ve hijyenik bir bal üreterek göstermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAL, HASADI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı