Haber Detayı
22 Eylül 2022 - Perşembe 18:22
 
BALIK ÖLÜMLERİNİN SEBEBİ SÜTAŞ MI?
Saadet Partisi Bingöl İl Başkanı Muhammed Fatih Tiryaki, Çeltiksuyu Köyü bölgesinde yaşanan balık ölümleri ile ilgili açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
BALIK ÖLÜMLERİNİN SEBEBİ SÜTAŞ MI?

Bingöl merkeze bağlı Çeltiksuyu köyünde iki yıldır balıkların telef olduğu yönünde şikayetlerin kendilerine ulaştığını belirten Tiryaki, “Bunun yanı sıra SÜTAŞ’ın hayvan gübresinden elektrik ve gaz ürettiği geri dönüşüm santralinden çıkan kokunun Çeltiksuyu, Sarıçiçek ve Yeniköy’de yaşayan vatandaşlarımı ciddi manada rahatsız ettiği ile alakalı şikayetler tarafımıza iletildi. Biz de vatandaşımızın sesi olmak adına buradan yetkililere şu soruları sormak istiyoruz.

-Sütaş yatırımı denetleniyor mu?

-Balıkların ölümünden sorumlu olan SÜTAŞ mı?

-Tarım İl Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü balıkların neden öldüğü ve insanların maruz kaldığı kokular sebebiyle hastalanabileceğine dair bir araştırma yaptı mı, yapacak mı?

-Sütaş'ın bölgeye yatırım yapması ile ilimizdeki hayvan sayısının artması beklenirken, merkezde ve hemen her ilçemizde ciddi manada hayvan sayılarının düşmesinin sebebi nedir?

-2018 yılında Sütaş’ ızay üssüne benzeten Sayın Cevdet Yılmaz, ilimiz hayvancılığı bitme noktasına gelmişken hala uzay üssünün bölgeye gerekli faydayı sağladığını düşünüyor mu?” diye sordu.

“YATIRIMLARA DEĞİL RANTA KARŞIYIZ”

Bölgede yapılan yatırıma karşı olmadıklarını ifade eden Tiryaki, şunları söyledi: “Daha öncede farklı platformlarda söylediğimiz şu sözlerimizi tekrarlıyoruz. Biz bölgemizde yapılacak yatırımlara değil, o yatırımlar yapılırken birilerine avantaj sağlanacak diye binlerce insanımızı mağdur edecek durumlara karşıyız. Sütaş, bölge hayvancılığına katkı sağlayacaksa, ilimiz istihdamına faydası olacaksa, başta civar köylere sonra da ilimizin farklı bölgelerine fayda sağlayacaksa, biz bu yatırımı sonuna kadar destekleriz. Fakat yatırımın yapıldığı bölge başta olmak üzere, farklı bölgeler bu yatırımdan olumsuz etkilenecekse, biz bu yatırımın sahibi olan birinin menfaatini tüm vatandaşımızın menfaatine tercih etmeyeceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Konunun yetkili kurumlar tarafından araştırılmasını ve varsa bir ihmal gereğinin yapılmasını istiyoruz.”

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: BALIK, ÖLÜMLERİNİN, SEBEBİ, SÜTAŞ, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı