Haber Detayı
11 Nisan 2020 - Cumartesi 01:02
 
Baluken’i örnek gösterdi
Meclise getirilen infaz düzenlemesinde siyasi tutukluların kapsam dışı tutulduğunu belirten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, siyasi tutuklu olarak İdris Baluken’i örnek gösterdi.
GÜNDEM Haberi
Baluken’i örnek gösterdi

İnfaz düzenlemesi ile ilgili meclis genel kurulunda konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 21 Şubat 2017 tarihinde tutuklanan HDP Milletvekili İdris Baluken’i örnek göstererek “İçeride siyasi yok” falan filan sakın demeyin” ifadelerini kullandı.

Özel, şunları söyledi: “Biz İdris Baluken’le Grup Başkan Vekili olarak çalıştık. Birikimli, yetenekli, belagati yüksek birisi. Sonra bir gün İdris Bey’i aldılar götürdüler. Sonra serbest bırakıldı. Oturum başlayınca bütün Grup Başkan Vekilleri Meclisi yöneten Başkandan  rica ettik  -sağ olun siz de hiç kırmıyorsunuz- ara verdi, arkaya geçtik bir çay içtik. O toplantıda tüm partilerin Grup Başkan Vekilleri, İdris Bey’in tutuklanmasından çok rahatsız olduklarını, üzüldüklerini söylediler ve İdris Bey bilgi verdi: “Burada yaptığım konuşmaları dışarıda birkaç kez tekrar ettiğim için örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt üyesi gibi yargılanma…” falan, bir şeyler… Ağzımız açık dinledik. Bütün partilerin Grup Başkan Vekilleri bundan üzüntü duyduk hatta Doğan Kubat’ta vardı, şakalarıyla böyle sonra…

İdris Baluken tekrar tutuklandı. Dosyada değişen bir şey yok; ben özellikle de o onu söyledi diye baktım. Herkes de baksın, herkes de içeride İdris Bey’e ne dediğini biliyor, hatırlıyor, hepimiz yaşıyoruz ve İdris Baluken’in şu anda içeride olmasına “Hangi siyasi?” diye sorunca… Ya da “İçeride ölsün mü?” deyince bugün, arkadan birisi “Ölsün.” dedi. Tutanaklara bakacağım yani kim demiş? Hakikaten, o vicdansızlık bu Meclis’ten nasıl çıktı ben inanamıyorum ama bir hakkı teslim etmek için söylüyorum ki ben İdris Baluken’le aylarca, yıllarca çalıştım ve İdris Baluken’in dosyasını görünce bütün Grup Başkan Vekilleri ağzımız açık kaldı. “İçeride siyasi yok.” falan filan sakın demeyin.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Baluken’i, örnek, gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı