Haber Detayı
04 Ağustos 2017 - Cuma 20:07 Bu haber 2079 kez okundu
 
Belde ve köylere su tankeri ve arı kovanı dağıtıldı
Bingöl'de, "Fırat Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında bazı belediyeler ile köy muhtarlıklarına su tankı ve arı kovanı dağıtıldı
GÜNDEM Haberi
Belde ve köylere su tankeri ve arı kovanı dağıtıldı

Düzğaç  bölgesinde bulunan Orman İşletme Müdürlüğü deposunda Belde belediyeleri ile köy muhtarlıklarına su tankeri ve arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valiliği ve Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü Bingöl Orman İşlet Müdürlüğünce "Fırat Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında bazı belediyeler ile köy muhtarlıklarına su tankı ve vatandaşlara arı kovanı dağıtılması için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dağıtılacak su tankları ve kovanların ilin ekonomisine katkı sunmasını diledi.
Bingöl'ün karesterik özelliklerinden birisinin dağı ve taşının meşe ormanlarıyla kaplı olması olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Bizim en temel varlıklarımızdan bir tanesi meşedir. Gelecekte de meşe ve orman varlığımız ekonomik kalkınmamız anlamında da çok daha önemli rol oynayacaktır. Bunun için her şeyden önce ormanlarımızı korumamız ve geliştirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.
Yılmaz, Orman Genel Müdürlüğünün çok akıllıca bir iş yaparak, ormanların korunması için köylere itfaiye yerine de kullanılabilecek özelliklere sahip su tankı dağıtmama başladığını aktardı.
İtfaiye araçlarıyla bütün yangınlara anında müdahale etmenin hem zaman hemde ekonomik anlam yetişmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığımız esnek bir model geliştirdi. Köylerimize, acil müdahalelerde kullanılabilecek küçük ölçekli tanklar dağıtıyoruz. Böylece daha büyük müdahaleler için de zaman kazanmış olacağız. Yangınların küçük bir kısmını bu küçük tanklarla halledecekler, hal edemedikleri büyük ölçekli yangınlara da bize zaman kazandırmış olacaklar. Bu tankerlerle birlikte orman varlığımızı çok daha iyi koruyacağız."
Yılmaz, diğer taraftan Bingöl'ün en temel faaliyetlerinden birisinin de bacılık ve arıcılık olduğunu anımsatarak, yüzlerce ailenin arıcılıktan ekmek yediğini belirtti.
Bingöl balıyla ilgili üniversitenin bir çalışma yaptığını anlatan Yılmaz, "Bir taraftan üniversitemiz bir taraftan üreticilerimiz bir taraftan da orman müdürlüğümüz el birliğiyle çok daha fazla insanımızın daha nitelikli ve kaliteli bir şekilde balcılık yapması için gayret edeceğiz. " diye konuştu.
Yılmaz, Türkiye'de en düşük gelir düzeyine sahip en düşük köylerin orman köyleri olduğuna işaret ederek, orman köylerinde yaşayan vatandaşların gelir seviyelerini yükselt amacıyla çeşitli programlar geliştirdiklerini kaydetti.
Orman köylerinde gelir getirici faaliyetler yapılmadan ormanların sağlıklı korunmasının mümkün olmadığını savunan Yılmaz, şöyle dedi:
"Orman köylerinde gelir getirici, katma değer oluşturan faaliyetler arttıkça hem insanımız daha müreffeh hale gelecek hem de ormanları daha iyi koruma altına almış olacağız."
Konuşmaların ardından, kısa süreli tatbikat yaptırılan su tankları ve arı kovanlarını hak sahiplerine dağıtıldı.
Tören, Yılmaz'ın yanı sıra, Vali Ali Mantı, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, diğer yetkiler ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belde, ve, köylere, su, tankeri, ve, arı, kovanı, dağıtıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Belde ve köylere su tankeri ve arı kovanı dağıtıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı