Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 22:07
 
Belediye kanunu takmıyor!
Bingöl Belediyesi, vatandaşların Bilgi Edinme Yasası kapsamında yaptığı başvurulara süresi içinde cevap vermiyor.
GÜNDEM Haberi
Belediye kanunu takmıyor!

Bingöl Belediyesi tarafından 2011 yılında kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan Kültür Mahallesindeki 151 bin dönümlük alan harabe durumunda. Belediye tarafından uygulanması planlanan Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili konutların yıkımı dışında somut bir adım atılmazken, kira ödemeleri de düzgün yatırılmıyor. Konutların yıkıldığı tarihten itibaren vatandaşlara kira ödemelerinin yapılması gerektiğini belirten hak sahipleri, “Belediye 6 ay gecikmeli olarak Eylül ayından başlamak üzere hesabımıza 3 aylık kirayı Aralık ayında yatırdı. Aylık yatırılmasını beklediğimiz kiralar Ocak ayında yatırılmadı. Ne zaman yatırılacağı konusunda belediyeden sağlıklı bir bilgi alamıyoruz. Kiralar düzgün yatırılmadığı gibi hala konut ihalesinin ne zaman yapılacağı konusu da belli değil. Belediye yaşanan mağduriyeti gidermek için konut yapım ihalesini biran önce yapmalı ve kiraları düzenli olarak yatırmalıdır” dediler.

Belediye birimlerinden sağlıklı bilgi alamadıkları için Bilgi Edinme Kanunu kapsamında başvuruda bulunarak bilgi talebinde bulunduklarını belirten vatandaşlar, belediyenin kanunu da hiçe sayarak Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapılan başvurulara süresi içinde cevap vermediğini ifade ettiler.

Kanunda kurumun 15 gün içerisinde başvuru sahibine bilgi vermesi gerektiği belirtilmesine rağmen, belirlenen sürede bilgi verilmediğini belirten vatandaşlar, belediyenin proje ile ilgili hak sahiplerine ayrıntılı bilgi vermesini istediler.

Vatandaşlar, kiraların neden zamanında ödenmediği, konut yapım ihalesinin neden yapılmadığı, 2 ve daha fazla dairesi bulunan hak sahiplerine neden bir kira verildiği konularında bilgi istediklerini ifade ettiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, kanunu, takmıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı