Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 00:02 Bu haber 2854 kez okundu
 
Berdibek: Zazalar cömerttir
Kısa bir süre önce Müge Anlı’nın programına Şanlıurfa’dan bağlanan bir kadın seyirci, Zazaca konuşmak için yayından alınmıştı.
GÜNDEM Haberi
Berdibek: Zazalar cömerttir

Bu duruma AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek de tepki göstermiş, Zazaca’nın bilinmeyen bir dil olmadığını belirtmişti.

Berdibek, Müge Anlı için şu ifadeleri kullanmıştı: “Zazaca dili bilinmeyen bir dil değildir, siz Müge Anlı olarak bu dili öğrenmemiş olabilirsiniz, ama bilinmeyen bir şey gibi Zazaca’yı ekranlarda sansürleyip yayınlamamanız biz Zaza’ları üzmüştür, bu tutumunuzdan dolayı sizi ve sizin gibi düşünen zihniyetleri esefle kınıyoruz.”

Berdibek’in bulunduğu Türkiye Büyük Millet Meclisinde de dün benzer durum yaşandı. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, meclis genel kurulunda Zazaca konuşmaya başlayınca, bazı milletvekilleri sıralara vurarak Zazaca konuşulmasına izin vermedi. Meclis Başkan vekili de Zazaca konuşulmasına müdahale etti. Aydemir’in Zazaca yaptığı konuşma meclis kayıtlarına (x) diye geçti.

AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Aydemir’in konuşmasının ardından mecliste söz alarak, “biraz önce hatip Zazalarla ile ilgili yorumunu yaparken, biz zaten geçenlerde bu konuyla ilgili Müge Hanımefendi’nin açıkladığı şeye göre gereken cevabı verdik ben de, sayın genel başkan yardımcımız da. Kendilerine bu konuda Zazaların varlığı noktasında ama Zazaların farklı bir varlığını anlattık. Devlete, vatana, millete bağlı olan Zazalar hiçbir zaman ötekileştirme noktasında kendilerini bir yere koymamışlardır; her zaman alçak gönüllülükleriyle, mütevazilikleriyle, yiğitlikleriyle, mertlikleriyle taht kurmuşlar gönüllere. Bu konuda merkezi Bingöl olmak üzere çeşitli yerlerde Zazalar yaşamaktadır ama gidilen her yerde Zazaların cömertliği, kişiliği, mertliği de takdire şayandır. Biz Bingöl’e bütün arkadaşlarımızı davet ediyoruz. Zazaların nasıl cömert, mert, yiğit oldukları noktasında bunu her zaman toplumun bir parçası olarak, bu üniter yapı noktasında da devlete, vatana, millete olan bağlılığımız adına her zaman bu memleketin bir çamuru, bir çimentosu olmuşuzdur, inşallah çimento olmaya da devam edeceğizdir ama Zazalar noktasında yorumlar da yapılırken... AK Parti bu dönemde en güzellerini yapmıştır. Ne yapmış? Üniversitelerde Zaza enstitüleri, Kürtoloji enstitüleri oluşturmuştur, yerelde birtakım haklar vermiştir, her konuda, yapılması gereken ne varsa yapmıştır” dedi.

Bunun üzerine Meclis Başkan Vekili Levent Gök, “Sayın Aydemir’le beraber planlayacağınız bir geziye ben katılmaya hazırım; beraber, hep beraber dolaşırız” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Berdibek:, Zazalar, cömerttir,
Yorumlar
Haber Yazılımı