Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 18:10
 
BİLİM VE SANAT ŞENLİĞİ DÜZENLENECEK
Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi tarafından TÜBİTAK destekli ‘Bilim ve Sanat Şenliği’ düzenlenecek.
KARLIOVA Haberi
BİLİM VE SANAT ŞENLİĞİ DÜZENLENECEK

Bingöl’de ilk kez bilim ve sanat şenliği düzenlenecek. TÜBİTAK desteğiyle düzenlenecek Bingöl Bilim ve Sanat Şenliğinin amacının; Bingöl halkının bilime olan ilgisini arttırmak, çocukları ve gençleri farklı bilim alanlarıyla tanıştırmak, ailelere ve gençlere gelecek planlarken bilime yatırım yapmaya özendirmek, alanında uzman atölye liderleri ve konuşmacılarla Bingöl halkını bilimin ışığında buluşturmak, bilimsel düşünmeyi ve bilimi günlük hayata katıp yeni bilim insanları yetişmesinin temelini atmak olduğu belirtildi.

Bilim ve sanat şenliğinde; atölye, sergi, deney ortamları, söyleşi, konser, tematik oyunlar ve gösterileri içeren şenlikler yapılacağı proje kurulu tarafından duyuruldu.

Bingöl’ de ilk kez gerçekleşecek olan Tübitak 4007 Bilim şenliğinin 27-28-29 Mayıs 2021 tarihlerinde yapılacağı belirtildi.

Şenlikler kapsamında; okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencileri ve öğretmenler  için randevulu 15’şer kişilik gruplar halinde 1’er ve 2’şer saatlik atölyelerde içeriği zeka oyunları, astronomi, STEM, robotik ve kodlama, tasarım, Nanoteknoloji, alternatif enerji kaynakları, yapay zeka, haritacılık, uçak tasarımı, 3D tasarım, matematik, roket yapımı, drone tasarımı ve uçurma, Elazığ Bilim Merkezi sahne şovu, uygulamalı bilim alanlarında eğitimler verilmesi hedefleniyor.

Şenlik kapsamında deprem simülasyon tırı, planetaryum, trafik otobüsü, artırılmış gerçeklik gözlüğü, 3D yazıcı tanıtımı, tematik oyunlar, yarışmalar ve konserler için hazırlanması planlanan serbest etkinlik alanı da oluşturulacak.

Şenlik kapsamında her gün saat 09.00’da düzenlenecek olan söyleşilerle alanında uzman akademisyen ve bilim insanlarıyla Bingöl halkının buluşturulması, toplumun bilime olan ilgisinin arttırılması ve bilimsel düşünme süreçlerine farkındalık yaratılması, ailelerle çocuklara bilimin gereği olan merak, sorgulama, araştırma tohumlarının atılması hedefleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİLİM, VE, SANAT, ŞENLİĞİ, DÜZENLENECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı