Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 00:06 Bu haber 1191 kez okundu
 
“Bilinçli tüketim, kalkınma ve gelişmede önemli rol oynar”
Bingöl Ticaret İl Müdürü Abdulvahap Tanık, “Bilinçli tüketim alışkanlığı, üretimin kalitesini yükselttiği gibi kalkınma ve gelişmede de önemli rol oynamaktadır” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Bilinçli tüketim, kalkınma ve gelişmede önemli rol oynar”

Bingöl Ticaret İl Müdürü Abdulvahap Tanık, “15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası” dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Günümüzde teknolojik gelişmelerin ve özellikle küreselleşmenin etkileriyle, hızla değişen ve gelişen bir pazar yapısı ile karşı karşıya olduğumuzu belirten Tanık, bilinçli tüketim alışkanlığı, üretimin kalitesini yükselttiği gibi kalkınma ve gelişmede de önemli rol oynadığını söyledi.

Tanık, şunları söyledi: “Tüketiciler; üretilen mal ve hizmetlerle ilgili olarak, çeşitli pazarlama yöntemleriyle, tüketime yönlendirilmektedir. Bu da günümüzün tüketim toplumlarını ortaya çıkarmaktadır. Böyle bir ekonomik ortamda, tüketiciler; kendilerine en uygun mal ve hizmet seçimini bilinçli bir şekilde yaparak ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. Bu da tüm dünyada temel bir insan hakkı olarak kabul edilen tüketicinin korunması kavramının önemini her geçen gün artırmaktadır. Hızla değişen ve çeşitlenen insan ihtiyaçları, piyasada artan rekabet ortamı, tüketici bilincinin artmasını gerekli kılmaktadır. Bilinçli tüketim alışkanlığı, üretimin kalitesini yükselttiği gibi kalkınma ve gelişmede de önemli rol oynamaktadır.

Bir taraftan hayat kolaylaşmış, ama diğer taraftan tüketim dünyası karmaşık bir hal aldığından üreticiler ve tüketiciler arasındaki dengenin, tüketici aleyhine bozulmasına sebebiyet vermiştir. Tüketicinin korunması ile ilgili kurallar, sadece tüketiciyi değil, belli standartlarda ve kalitede mal ve hizmet üretimini hedeflediği için aynı zamanda üreticileri ve dolayısıyla ülke ekonomisini korumaktadır. 

“YENİ KANUN TÜKETİCİYE BİRÇOK HAK VERNİŞTİR”

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu kapsamının genişletilerek, tüketiciye bir çok imkan sunulduğunu kaydeden Tanık, “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu ile tüketicilerin mahkeme dışı çözüm organları aracılığıyla haklarını etkin, hızlı ve masrafsız arayabilmelerinin önünün açılması, tüketiciye tanınan hakların genişletilmesi, tüketiciye sunulan mal ve hizmetlerde kalite standardının yükseltilmesi, bürokratik işlemlerin azaltılmasına katkı sağlamaktadır.  Yeni Kanunla birlikte; tüketici bilinci esas alınarak; birçok alanda tüketicilerin sözleşme imzalanmadan önce bilgilendirilmesi zorunlu hale getirildi. Tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin hususların, sözleşmenin eki olarak tüketiciye ayrıca verilmesi zorunlu hale getirildi. Sözleşmede öngörülen koşulların; keyfi bir şekilde sözleşme süresi içinde, tek taraflı olarak, tüketici aleyhine değiştirilmesi yasaklandı. Tüketiciden; haksız olarak talep edilen ücret, masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçildi. Mevcut kanunda 7 gün olan cayma hakkı süreleri 14 güne çıkarılarak tüketicilerin hakları genişletildi. Tüketicilerin, sipariş vermediği bir ürünün kendilerine gönderilmesi durumunda bundan sorumlu olmayacaktır. Devre tatil, devre mülk ve paket turlarla ilgili tüketicilere yeni haklar tanındı. Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon gibi tüm aboneliklerde tüketiciler, istediği zaman abonelik sözleşmesini feshetme hakkına sahip oldu. Gerçeği yansıtmayan indirimli satış kampanyaları yasaklandı. Tüketicilerin ticari reklam yoluyla yanıltılmasını engelleyecek tedbirler etkinleştirildi. Tüketici haklarını ihlal edenlere uygulanacak idari para cezaları caydırıcı, orantılı ve belirli olması ilkeleri yeniden düzenlenerek finansal sektörlere karşı tüketicinin korunması daha güçlü hale getirildi.

Bingöl Tüketici Hakem Heyeti insan odaklı bir hizmet anlayışıyla tüm tarafların haklarının korunması hususunda hassasiyeti temel ilke kabul etmektedir. Rahat, kolay ve masrafsız çözüm organı olan hakem heyetlerinin kararları icra ve iflas kanuna tabi olup, uyuşmazlığın çözümü için hakem heyeti kararları kesin ve bağlayıcıdır. Bir toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişebilmesinin temel ilkesi, bilinçli tüketim kültürüdür. İlimizde nihai durum itibariyle tüketici bilinci iyi düzeyde gelişmektedir”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bilinçli, tüketim,, kalkınma, ve, gelişmede, önemli, rol, oynar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı