Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 00:25 Bu haber 663 kez okundu
 
Bingöl 1.2 milyar TL desteğin dışında tutuluyor
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II kapsamında hazırlanacak projelere 1.2 milyar TL hibe desteği verileceğini söyledi. Bingöl bu destekten mahrum bırakılıyor, milletvekilleri sessiz kalıyor.
GÜNDEM Haberi
Bingöl 1.2 milyar TL desteğin dışında tutuluyor

IPARD programı Avrupa Birliği desteğiyle Türkiye’de 2007 yılında başladı. 13 yıllık süre zarfında Bingöl’ün dahil edilmediği 42 ilde hazırlanan projelere, 10 milyar TL’yi aşkın hibe desteği verildi. Konuyu defalarca gündeme getirmemize rağmen Bingöl milletvekilleri sessiz kaldı. Milletvekilleri, Bingöl’ün de IPARD kapsamına alınması konusunda gerekli hassasiyeti göstermediği için Bingöl, milyarlarca liralık destekten mahrum kaldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıkladığı son çağrıda da Bingöl yok.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada, “Kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla IPARD kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ediyoruz. Bu kez de toplam hibe desteği bütçesi 158 milyon avro yani 1.2 milyar TL olan IPARD-II 9. Başvuru Çağrısı için ilana çıktık” dedi.

Pakdemirli, şunları söyledi: “IPARD destekleri ile bir yandan AB standartlarında, rekabetçi yeni işletmeler kurulmasını desteklerken, diğer yandan kırsalda gelir getiren faaliyetleri çeşitlendiriyoruz. Böylece kırsaldaki kadın ve genç girişimcilerimizi daha çok desteklemeyi ve kaliteli üretimi teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

Bu çağrı kapsamında Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) sektörlerinde sunulacak projeler desteklenecek.

Hayvancılık sektöründeki yatırımların destekleneceği Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbirinin destek bütçesi 104 Milyon Avro, yani 790 Milyon'dur. Bu kapsamda, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere 50-70 oranında hibe desteği sağlanacak.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)  tedbiri için ise 54 Milyon Avro 410 Milyon Liralık destek bütçesi tahsis edildi. Bu çerçevede de, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere  55-65 oranında hibe desteği sağlanacak.

Toplamda 1.2 Milyar TL hibe desteği bütçesi ayrılan IPARD-II 9. Başvuru Çağrı İlanına ilişkin ayrıntılı bilgiye Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun internet sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı ve bereketli günler diliyorum."

HANGİ İLLER YARARLANIYOR?

IPARD programı; Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat illerinde uygulanıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, 1.2, milyar, TL, desteğin, dışında, tutuluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı