Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 22:57 Bu haber 907 kez okundu
 
Bingöl balı uluslararası festival ile tanıtılacak
Valilik öncülüğünde düzenlenen, 11 Ekim'de başlayacak "Uluslararası Binşifa Bingöl Bal Festivali"ne 8 farklı ülkeden 160'a yakın bilim insanı ve araştırmacının katılması bekleniyor
GÜNDEM Haberi
Bingöl balı uluslararası festival ile tanıtılacak

Bingöl balının tanıtımı ve arıcılık faaliyeti yürüten üreticilerin desteklenmesi amacıyla "Uluslararası Binşifa Bingöl Bal Festivali” düzenlenecek.

Valilik öncülüğünde, belediye, Bingöl Üniversitesi, Arıcılar Birliği ve diğer bazı kurumların işbirliğiyle gerçekleştirilecek "Uluslararası Binşifa Bingöl Bal Festivali" 11 Ekim'de başlıyor.

Bingöl Üniversitesi merkez kampüsünde düzenlenecek festival kapsamında arı ürünleri tanıtılacak, Bingöl Arıcılar Birliğine kayıtlı arıcıların, ilde bu yıl ürettikleri ballar yarışacak.

Bingöl Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarında, Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğinde yer alan analiz kriterlerine göre 12 kişilik komisyon tarafından teste tabi tutulan numunelerden dereceye girecek ballar festivalin ikinci gününde ilan edilecek.

- "ULUSLARARASI ARICILIK KONGRESİ"

Festival ile eş zamanlı olarak Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi (PİKOM) tarafından “Uluslararası Arıcılık Araştırmaları ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Stratejileri" konulu kongre düzenlenecek.

Kongrede, arı biyolojisi, arı sağlığı, arı florası, arıcılık ekonomisi, arıcılık teknolojisi, arı ürünleri, arı biyoteknolojisi, arı ve çevre kirliliği gibi konularda 120'yi aşkın tebliğ sunulacak.

Kongreye, 8 farklı ülkeden 160'a yakın bilim insanı ve araştırmacının katılması bekleniyor.

Festivalde arasında sanatçı Ferhat Göçer’in de bulunduğu birçok sanatçı konser verecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, balı, uluslararası, festival, ile, tanıtılacak, , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı