Haber Detayı
11 Nisan 2020 - Cumartesi 01:03
 
“Bingöl balının kalitesi verilerle ortaya çıkarılacak”
Bingöl’ün 108 noktasına iki yıldır arı kovanları koydurduklarını ve bu kovanların uzmanlar tarafından takip edildiğini belirten Çapak, “108 noktada, 36 bölgede arının topladığı balın hangi kalitede olduğunu, hangi bitkilerden elde edildiğini görmüş olacağız. Böylece balın kaliteli oluşunu verilere dayalı ortaya koymuş olacağız” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Bingöl balının kalitesi verilerle ortaya çıkarılacak”

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, yeni kurulan Arı ve Doğal Ürünler AR-GE ve ÜR-GE ile Sosyal ve Ekonomik Uygulama Araştırma Merkezleri hakkında TRT Erzurum Radyosuna değerlendirmelerde bulundu.

Bingöl Üniversitesi’nin pilot üniversite kapsamında arı ve arı ürünleri ile ilgili çalışmalar yürüttüğünü belirten Çapak, “Bu kapsamda projelerimiz devam ediyor, bir kısmında sonlara yaklaştık. Arı ve Doğal Ürünler AR-GE ve ÜR-GE merkezine ihtiyaç vardı. Çünkü Bingöl ve çevresi arıcılık, doğal ürünler ve endemik bitkilerle bilinen bir yer. Eski kütüphane binamızı Arı ve Doğal Ürünler AR-GE ve ÜR-GE ile Sosyal ve Ekonomik Uygulama Araştırma Merkezleri için yeniden oluşturduk. Burada arı ve arı ürünlerinin gelişmesi ve araştırılmasına katkılar sağlanacak” dedi.

“BİNGÖL BALININ KALİTESİ VERİLERLE ORTAYA ÇIKARILACAK”

Bingöl Balının tescillenmesi gerektiğini belirten Çapak, şunları söyledi: “Herkes Bingöl Balının kaliteli olduğunu söyler ama bunla ilgili verilerin ortaya konması lazım. Analizlerin yapılması lazım, Bingöl’ün hangi yöresine ait olduğu, arının hangi bitki türlerinden beslendiğine dair bir takım verilerin olması lazım. Bu yönde çalışmalarımız var.

Bingöl’ün 108 noktasına iki yıldır arı kovanları koyduruyoruz. Uzman arkadaşlarımız bunları takip ediyor.  İnşallah bu yıl tamamlamış olacağız. Dolayısıyla 108 noktada, 36 bölgede arının topladığı balın hangi kalitede olduğunu, hangi bitkilerden elde edildiğini görmüş olacağız. Böylece balın hakikaten kaliteli oluşunu verilere dayalı ortaya koymuş olacağız.

Balın kalitesi ile birlikte sadece bal değil, bal ürünleri ile ilgili de çalışmalarımız var. Polen, propolis, arı sütü, arı zehrinden bahsediyoruz. Maalesef arıcılarımızın çoğu bunları bilmiyor, bunları toplamıyor. O yüzden sadece balın değil, bal ürünlerinin de ekonomiye kazandırılması gerekiyor. O noktada bir takım çalışmalarımız var.”

“YERLİ ARI TÜRÜ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Ana arı üretimi ile ilgili arıcılara eğitim verdiklerini belirten Çapak, yerli arı türü üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Çapak, “Bingöl’de, gezgin arıcı olmayan, başka yere arılarını götürmeyen arıcılarımız var. Bunlardan numuneler aldık. Bu anlamda yerli arı türünü tespit etmeye yönelik çalışmalarımız var” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bingöl, balının, kalitesi, verilerle, ortaya, çıkarılacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı