Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 00:13 Bu haber 2259 kez okundu
 
Bingöl Cezaevinde neler oluyor?
Bingöl Cezaevinde mahkumlara kötü muamele yapıldığı gerekçesiyle cezaevi önünde toplanan mahkum yakınları, cezaevi yönetimini protesto etti.
GÜNDEM Haberi
Bingöl Cezaevinde neler oluyor?

Bingöl Cezaevi’nde mahkumların ‘kötü muamele’ gördüğü iddiası üzerine mahkum yakınları, cezaevi önünde toplandı. Cezaevi müdürünü istifaya çağıran mahkum yakınları, ıslık çalarak uygulamaları protesto etti.

Açık cezaevinde kalan mahkumların haksız bir yere kapalı cezaevine atıldığını, hastaneden rapor alan mahkumların, rapor aldıkları için hücre cezasına çarptırıldığını belirten mahkum yakınları, Adalet Bakanlığına seslenerek, cezaevi müdür hakkında işlem başlatılmasını istediler.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise, şu ifadelere yer verildi: “Bingöl Cezaevinde mahkumların herhangi bir isyan girişimi söz konusu değildir. Bir kısım mahkum yakını cezaevindeki uygulamaları protesto etmek için cezaevi önünde toplanmışlar, kısa bir süre slogan atmışlar ve emniyet güçleri tarafından derhal dağıtılmışlardır. Şu an itibariyle olumsuz bir durum yoktur.”

 

CEZAEVİ İLE İLGİLİ SORU ÖNERGELERİ YANITSIZ KALDI

Bingöl Cezaevi uygulamaları ile ilgili meclise sunulan önergeler yanıtsız bırakıldı.

İşte Bingöl Cezaevi ile ilgili meclise sunulşan 3 farklı önerge:

BİNGÖL CEZAEVİNDE ‘ÇIPLAK ARAMA’ İDDİASI

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevinde bir kadın ziyaretçinin gardiyanlar tarafından çıplak arandığı iddialarını soru önergesi ile meclis gündemine taşıyarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den cevap istedi.

“Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Çağdaş Hukukçular Derneği’ne yapılan yüzlerce şikâyet, tutukluların kendilerinden çok kadın ve çocuk yakınlarının çıplak aramalarından endişelendiklerini ortaya koyuyor” diyen Aydemir, “‘İnce arama’ denilen yöntem,  güvenlikli cezaevlerinde "çıplak aramaya" dönüşüyor. Çıplak arama, tutuklu ve hükümlüler ve ziyaretçilerde uygulanıyor. Tutuklular, cezaevinin ilk girişinde görevlilerin ‘soyun’ demesiyle çıplak aramaya maruz kalıyor.

“Çıplak arama” TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun, bağımsız demokratik kitle örgütleri ve İnsan hakları kuruluşlarının raporlarında uzun süredir yer almakta olan gözaltında ve cezaevi girişlerinde karşılaşılan en yaygın onur kırıcı uygulamaların başında gelmektedir.

Anayasa’nın 17. maddesine göre OHAL altında bile olsa kimseye işkence ve eziyet yapılamaz, kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan muameleye tabi tutulamaz ve Anayasa’nın 13. maddesine göre temel hak ve özgürlükler ancak kanunla sınırlandırılabilir. Yine Anayasa’nın 90. maddesine göre, usulüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası sözleşmeler kanun hükmündedir. Temel hak ve özgürlükler söz konusu olduğunda, kanun ile uluslararası sözleşme arasında bir uyuşmazlık çıkması durumunda uluslararası sözleşme hükümleri esas alınır. Bu uluslararası sözleşmelerden biri de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’dir (AİHS). Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), çıplak arama ile ilgili kararlarını, AİHS’nin 3. maddesinde düzenlenen işkence, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele yasağı ve 8. maddesinde düzenlenen özel hayatın ve aile hayatının korunması hakkı altında vermektedir. AİHM’nin yerleşik içtihadına göre, işkence, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele yasağı demokratik toplumların en temel değerlerinden biridir ve örgütlü suçlar da dahil olmak üzere, en zor koşullarda bile, işkence, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele yasağı ihlal edilemez” ifadelerini kullandı.

Bingöl, Bingöl’de yaşandığı belirtilen olayı şöyle anlattı: “Konu ile alakalı Bingöl Kapalı M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü Ümit Gözlü’yü 03/09/2019 tarihinde ziyarete giden kızı Selcan Gözlü, eşi Cennet Gözlü, abisi Mehmet Ali Gözlü, yengesi Beser Gözlü ziyaretçi kontrol noktasında bazı gayri hukuki muamelelere maruz kalmışlardır.

Hükümlü yakınları tarafından bize iletilen bilgilere göre; ikinci arama noktasında Beser Gözlü’ye rahatsız edici, kişisel dokunulmazlığa aykırı, çıplak arama yapılıyor. Beser Gözlü, Selcan Gözlü’ye durumu anlatıyor. Selcan Gözlü gardiyanlara durumu anlattığında neden uluorta konuşuyorsun diye kenara alıyorlar. Başgardiyan dahil dört gardiyan Selcan Gözlü’ye baskın bir tavırla üstüne giderek tehditkar bir üslupla konuşuyorlar, provokatörlük yaptığı söyleniyor. Başgardiyan önce böyle yapmaz bizim kadın gardiyanlar diyor, daha sonrasında ise ispatlayabilir misin? Kanıtın var mı? diyor. Başka bir gardiyan da konuşma esnasında tedbir amaçlı yapılabiliyor, boş verin bunları biz de çok hoşlanmıyoruz diyor. Görüş sonrası, başta duruma maruz kalan yurtdışında yaşayan misafir Beser Gözlü ve diğer ziyaretçilerin hepsinin morali ve psikolojileri bozuluyor. Adalet bakanlığı nezdinde durumla alakalı bir yaptırım beklemektedirler.”

Aydemir, konu ile ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

-Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda uygulanan bu gayri hukuki muamelelerden haberdar mısınız?

-Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan bu keyfi hukuk dışı bu uygulamaların gerekçesi nedir?

-Konu ile alakalı ilgili kapsamlı bir çalışmanız ve denetiminiz olacak mı? Olacaksa hangi çerçevede olacak?

-Bakanlık olarak, yaşanan rahatsız edici, kişi dokunulmazlığı ihlali yapan, onur kırıcı muamele ve hukuk dışı muamele yapan, görevliler ve idareciler hakkında bir yaptırımınız olacak mı?

 

BİNGÖL CEZAEVİNDE KAÇ MAHKUM VAR?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, meclise verdiği soru önergesinde, Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan mahkum sayısını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise soru önergesi verdi.

Tanrıkulu, soru önergesinde şu sorulara cevap istedi:

-13 Mayıs 2019 tarihi itibariyle Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda toplam kaç mahkum bulunmaktadır? Cinsiyete göre dağılımı nedir?

-Toplam kaç tutuklu bulunmaktadır?

-Toplam kaç hükümlü bulunmaktadır?

-Toplam kaç hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Hastalıklarına göre dağılımı nedir?

-İşkence gördüğü gerekçesiyle başvuru yapan tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır?

-Kötü muamele gördüğü gerekçesiyle başvuru yapan tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır?

-Disiplin cezası alan ve hücrede kalan kaç mahkum bulunmaktadır?

-Cezaevi koşulları ile ilgili kaç şikayet bulunmaktadır? Şikayetlerin türlere göre dağılımı nedir?

-Anneleriyle birlikte kalan kaç çocuk bulunmaktadır?

-Kaç hamile mahkum bulunmaktadır?

-Hastane ve revire hasta çıkma oranı nedir? ;Hastalıkların türlerine göre dağılımı nedir?

-Hastanede tedavi gören ve ölen mahkum sayısı kaçtır?

-Cumhurbaşkanı kaç mahkumu affetmiştir? Af gerekçesi nedir?

-Toplam kaç ağır hasta bulunmaktadır? Hastalıklarına göre dağılımı nedir?

 

KOĞUŞLARIN KALABALIK OLDUĞU SORU ÖNERGESİ İLE GÜNDEME GETİRİLDİ

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi koşulları ile ilgili kendisine gönderilen mektupta yer alan iddiaları soru önergesi ile meclise taşıdı.

Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde, mektupta yer alan iddialara yer verdi: “Tarafıma iletilen mektupta: “Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde koğuşların çok kalabalık olduğu, mahpusların gece tuvalete gidebilecek kadar bile yer olmadığı, koğuşlarda çeşmeden akan suyun kuyu suyu olduğu, mahpusların bu suyu içemediği, Cezaevi Müdürü'nün: “Ödenek az geliyor şehir şebekesi suyunu veremeyiz verecek olursak ödenek kalmaz' dediği, Cezaevinde iki farklı su hattının olduğu, biri belediye şebekesi diğerinin kuyu suyu hattının olduğu, koğuşlara kuyu suyu verildiği, su analizinin “içelibilir su” olarak çıktığının bu analizi de şehrin su şebekesi”nden alındığının koğuşlarda ki sudan analiz alınırsa gerçeğin ortaya çıkacağı, mahpusların içme suyunu kantinden almak zorunda kaldıkları, verilen yemeklerin yetersiz olduğu için temel besin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları, 3 aydır çay ve şeker dağıtılmadığı, kahvaltılıkların çok az verildiği, yemeklerde kullanılan yağ markasının düşük kaliteli olduğu, bu nedenle mahpusların kan tahlillerinde Trigliserit oranının yüksek çıktığı, doktorların kurumun kullandığı yağdan kaynaklandığını söyledikleri, Cezaevi'nin çok eski olduğu ve deprem dayanıklılık testinden geçemediği, sigara içenlerle sigara içmeyen mahpusların aynı koğuşta kaldığı ve sigara içmeyenlerin bu durumdan rahatsız oldukları, mahpusların ödeneklerinin az miktarda olduğu, eğitim için bilgisayar, internet ve kütüphane kullanılmasına izin verilmediği, savunma hazırlamak için bilgisayar imkanından faydalanamadığı, bina eski olduğundan aşırı nem bulunduğu, koğuşlarda hamam böcekleri ve farelerin olduğu, Cezaevi 2. Müdürü hakkında Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'nda suç duyuruları ve şikayet dilekçeleri olduğu, Cezaevine girerken mahpuslara yatırılan paranın işletilmesi hakkının Cezaevi'ne devredildiği ile ilgili bir kağıt imzalatıldığı” ifadeleri yer almıştır.

Gergerlioğlu, Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde yukarıda bahsi geçen iddialar doğru mudur?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde koğuşların çok kalabalık olduğu, mahpusların gece tuvalete gidebilecek kadar bile yer olmadığı iddiaları doğru mudur?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde güncel tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır? Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde toplam hükümlü ve tutuklu kapasitesi kaçtır?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde koğuşlarda musluktan akan suyun kuyu suyu olduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa neden koğuşlardan akan su kuyu suyu olarak verilmektedir?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde verilen yemeklerin yetersiz olduğu temel besin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları iddiası doğru mudur? Mahpusların ne şekilde beslenmesi sağlanmaktadır?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde su analiz testi en son ne zaman yapılmıştır? Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nde su analizi yapılırken koğuşlardan akan musluk suyundan mı analiz alınmıştır?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde yemekler de kullanılan yağın düşük kaliteli olduğu iddiası doğru mudur?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde sigara içen mahpuslar ile sigara içmeyen mahpuslar aynı koğuşta mı kalmaktadırlar? Eğer aynı koğuşta kalmaktaysalar sigara içen mahpuslar ile sigara içmeyen mahpusların ayrılıp sigara içmeyen mahpusların sigara içmeyen mahpuslar ile kalması mümkün müdür?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde mahpuslara bilgisayar, internet ve kütüphane kullanılmasına izin verilmediği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa neden mahpuslara bilgisayar, internet ve kütüphane kullanılmasına izin verilmemektedir?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde koğuşlarda hamam böceği ve farelerin olduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa Cezaevi'nde ilaçlama yapılmamakta mıdır? Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde en son ne zaman ilaçlama yapılmıştır? Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde ilaçlama hangi periyodik aralıklarla yapılmaktadır?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü 2. Müdürü ile ilgili bahsi geçen

iddialar doğru mudur? Cezaevi 2. Müdürü hakkında Bingöl o Cumhuriyet Başsavcılığı'nda suç duyuruları ve şikayet dilekçeleri olduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa suç duyuruları ve şikayetlerin içeriklerinde ne tür şikayetler vardır?

-Cezaevi'ne girerken mahpuslara yatırılan paranın işletilmesi hakkının Cezaevi'ne devredildiği ile ilgili bir kağıt imzalatıldığı iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa mahpusların paralarıyla Cezaevi yönetimi ne gibi faaliyetlerde bulunmaktadır?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, Cezaevinde, neler, oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı