Haber Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 21:38
 
“Bingöl’de 6 büyüklüğünde depremin gerçekleşme olasılığı 91”
Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğruyol’un ‘Bingöl İli Deprem Risk Analizi’ başlıklı araştırmasına göre, önümüzdeki 30 yıl içerisinde Bingöl'de 5,5 büyüklüğe sahip depremin gerçekleşme olasılığı 100, 6 büyüklüğünde depremin gerçekleme olasılığı 91, 6,5 büyüklüğünde depremin gerçekleme olasılığı 53, 7 büyüklüğünde depremin gerçekleme olasılığı 21 ve 7,5 büyüklüğünde depremin gerçekleme olasılığı 7 olarak hesaplandı.
GÜNDEM Haberi
“Bingöl’de 6 büyüklüğünde depremin gerçekleşme olasılığı 91”

Siirt Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğruyol’un ‘Bingöl İli Deprem Risk Analizi’ başlıklı çalışması Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi’nde yayımlanmıştı.

Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğruyol, Bingöl’ün, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından 2018 yılında yayımlanan deprem bölgeleri haritasında yer alan en büyük yer ivmeleri haritasına göre "yüksek tehlike bölgesinde" yer aldığını belirtti.

Bingöl’ün etrafının fay hatlarıyla çevrili olduğunu belirten Doğruyol, çalışmasında, “Bingöl şehir merkezi Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından oluşturulan Türkiye diri fay haritasına göre Doğu Anadolu Fay Zonu'nun (DAF) kısmen belirsizleştiği güzergâhını oluşturmaktadır. Bingöl'ün etrafı geçmişte önemli depremler meydana getirmiş Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAF), Güneydoğu Anadolu Bindirmesi (GAB) gibi önemli fay hatları ile Ilıpınar segmenti, Göynük segmenti, Karlıova segmenti, Palu segmenti, Elmalıdere segmenti, Tanyeri-Yedisu segmenti ile çevrilmiştir.

Bingöl ili, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından 2018 yılında yayımlanan deprem bölgeleri haritasında yer alan en büyük yer ivmeleri haritasına göre "yüksek tehlike bölgesinde" yer almıştır.

Çalışma alanında 1903-2019 yılları arasında 3,3- 7,7 Magnitüd (M), derinliği 1-172 km arasında değişen 623 adet deprem kaydı vardır. Bunların 214’ü 5 ve üzeri, 11’i 6 ve üzeri, 1’i de 7 ve üzeri büyüklüktedir” bilgisini paylaştı.

DEPREMLERİN TEKRARLANMA OLASILIĞI

Çalışmasında geçmiş depremlerin, Bingöl’de depremselliğin en yüksek olduğu bölgenin Karlıova ilçesi olduğunu gösterdiğini belirten Doğruyol, “Analize göre önümüzdeki 30 yıl içerisinde Bingöl'ü etkisi altına alacak bölgede 5,5 büyüklüğe sahip depremin gerçekleşme olasılığı 100, 6 büyüklüğünde depremin gerçekleme olasılığı 91, 6,5 büyüklüğünde depremin gerçekleme olasılığı 53, 7 büyüklüğünde depremin gerçekleme olasılığı 21 ve 7,5 büyüklüğünde depremin gerçekleme olasılığı 7 olarak hesaplanmıştır.

Tekrarlanma periyotları ise 5,5 büyüklüğünde depremin tekrarlanması 4 yıl, 6,0 büyüklüğünde depremin 12 yıl, 6,5 büyüklüğünde depremin 39 yıl, 7,0 büyüklüğünde depremin tekrarlanması süresi ise 127 yıl olarak hesaplanmıştır.

20. yy. öncesi depremler incelendiğinde her yüzyılda 7,0’a yakın depremlerin 1 ya da 2 kez tekrarlandığı kaydedilmiştir. Ancak 19. yy. da 4 kez tekrarlanmıştır.

AFAD yer ivmeleri haritasında yüksek tehlike bölgesinde olan Bingöl ilinin özellikle Hanoçayırı mezrası, Karlıova bölgesinde zeminin deprem anında zemin sıvılaşması ve çökmeler yaşanabileceğinden bölgenin arsa tahsisinde ve yapılaşmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bölgede mevcut yapı stoğunun gözden geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle 2003 yılındaki deprem, yapılarda düz donatı ve zayıf beton kullanımını, kolon-kiriş birleşme hataları vb. hayati kusurları barındırdığını göstermiştir. Kapsamlı deprem yönetmeliklerinin çıkarıldığı 2007 yılı öncesi inşa edilen yapıların risk altında olduğu bu yapıların performans analizlerinin yapılması ve zayıf olanlarının kentsel dönüşüm kapsamına alınması gerekmektedir.

Bingöl ilini etkileyen çalışma bölgesinde 2020 yılında Elazığ ili Sivrice ilçesinde 6,8 M' de deprem yaşanmıştır. Bu deprem sonucu oluşan kırılma komşu diri fayları harekete geçirebileceği ve çalışma alanını etkileyebileceği unutulmamalıdır” bilgilerine yer verdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bingöl’de, 6, büyüklüğünde, depremin, gerçekleşme, olasılığı, 91”,
Yorumlar
Haber Yazılımı