Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 00:18 Bu haber 4927 kez okundu
 
Bingöl’de de yapılsın!
Merkezi Erzurum’da bulunan ve Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 14 ili kapsayan Doğu Anadolu Projesi (DAP) İdaresi, Erzurum yaylalarında göçerler için gölgelik, tuvalet, banyo gibi alanlar yapıyor.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’de de yapılsın!

DAP İdaresi’nin ‘Meraların Fiziki Altyapılarının İyileştirilmesi Projesi’ kapsamında, 2018 yılında yaylara yol, temiz su, tuvalet, banyo, gölgelik yapımı gibi çalışmalar yaptı.

DAP İdaresi’nin Erzurum’da, meraların fiziki altyapısının iyileştirilmesi amacıyla desteklediği projelerle hem üreticilerin işi kolaylaşıyor hem de günlük ihtiyaçlar (tuvalet-sıcak sulu banyo gibi) karşılanıyor.

Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van illerini kapsayan DAP İdaresinin bu illerde benzer çalışma yapması isteniyor.

DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, beraberinde Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar ve İdaremizle protokol imzalamak için Erzurum’a gelen Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan’la birlikte, Elazığlı 150 göçer ailenin yaşadığı Erzurum’un önemli yaylalarından biri olan Aziziye ilçesindeki Kuzgun (Kuşyurdu) Yaylası’na gitti.
50 hektarlık bir alanda, üretim için kurdukları çadırlarda kendilerine yaşam alanı oluşturan göçerlerle sohbet eden Başkan Demir, daha fazla üretim için üreticilerin fikirlerini aldı. Yaylaya yapılan tuvalet, banyolardan dolayı memnuniyetlerini dile getiren göçerler, yapılması gerekenleri ise Başkan Demir’le paylaşarak, İdarenin desteğini istediler.
Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alt yapısının geliştirilmesi ve hayvansal üretimde verimliliğin artırılmasının ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu belirten Başkan Demir, kilometrelerce uzaklıktan gelip, üretim için emek harcayan çiftçilerin hayatını kolaylaştırmak ve hayvancılığın daha modern şartlarda yapılması yönünde idare olarak çalıştıklarını söyledi.
GÖÇERLER YAYLA HAYATINDAN MEMNUN

Küçükbaş hayvancılığın zahmetli bir iş olduğunu, bunun hayvancılıkla istenilen verimi almakla ters orantılı sonucundan söz eden Başkan Demir, şunları söyledi:
“Meralarda beklenen verimin artırılması için fiziki altyapının iyileştirilmesi lazım. İnsanların burada temiz su ihtiyacının karşılanmış olması gerekiyor. Aynı zamanda otlayarak enerjisini alan hayvanların ihtiyacı olan temiz su ihtiyacının da karşılanması gerekiyor. DAP İdaresi olarak, özellikle mera altyapısının iyileştirilmesinden hareket ederek, bölgedeki üreticilerin en büyük geçim kaynağını bünyesinde barındıran meralara destek sağlamaya çalışıyoruz. Bu kaynağın en etkin şekilde kullanılmasında altyapı ihtiyaçlarının giderilmiş olması en önemli husustur. Geçen sene başlatmış olduğumuz mera altyapısının iyileştirilmesi kapsamında mera yolunun yapılması, hayvan içme suyu iletim hatlarının yapılması, insanlarımızın temiz su ihtiyacının karşılanması, sıcak suyla (güneş enerjili) üreticilerin banyo ihtiyacının giderilmesi, tuvalet ihtiyacının karşılanması, hayvanlar için gölgeliklerin yapılması gibi desteklerle bir nebze olsun bu sıkıntıları gidermeye çalışıyoruz. Söz konusu alanlarda geçimini hayvancılıkla sağlayan yetiştiricilerimizin hayatlarının kolaylaştırılması halinde mevcut olan meraların otlatma kapasitesini dikkate alarak daha fazla hayvanı bünyesinde barındırabilecek şekilde yetiştiriciliğin yapılacağına inanıyoruz. Zaten İdarenin kurulduğu günden bu yana da başta sulama projeleriyle birlikte hayvan içme suyu göletleri, hayvan pazarları ve kesimhaneler gibi diğer katma değer oluşturan desteklerimizle üretimde zincir modelini oluşturmaya çalışıyoruz. Özellikle bu Kuzgun merasında, Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürlüğüyle beraber geçen sene üç projeyi başlattık. Her birine 7’şer tane tuvalet ve banyo kuruldu. Bugün de Kuzgun Yaylası’na gelerek bunları yerinde görmüş olduk. Çiftçilerimizin memnuniyetleri bizi daha çok memnun etti. Bu işte kurumlar arası işbirliğinin daha da geliştirilerek bu tip hizmetleri yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çiftçilerimizin memnuniyeti bizim memnuniyetimizdir. İnşallah diğer meralara da yine Tarım ve Orman İl Müdürlüklerimizle işbirliği içerisinde bu hizmetleri yaygınlaştırmayı arzu ediyoruz. Biz her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Çiftçilerimizin kazançlarının bereketli olmasını diliyorum. Çiftçilerimiz bizleri burada ağırladılar. Sıkıntılarını dinledik. Çözme yolunda elimizden geleni önümüzdeki sürede mutlaka yapacağız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’de, de, yapılsın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı